Prezydent miasta powinien zarabiać 20 tys. zł

6
Prezydent miasta powinien zarabiać 20 tys. zł fot. shutterstock
Samorządowcy powinni zarabiać znacznie więcej i to zarówno prezydenci miast, jak szeregowi urzędnicy, uważa wiceminister Marek Wójcik i sugeruje, by pensja włodarzy miast oscylowała w granicach 20 tys. zł.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Prezydent miasta powinien zarabiać 20 tys. zł

PODZIEL SIĘ


Autor: Anna Palewicz

16 lut 2015 14:44


W wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej", wiceminister administracji i cyfryzacji przekonywał, że wcale nie mamy w Polsce nadmiaru urzędników, ich liczba jest optymalna, a mówienie o złym wywiązywaniu się z obowiązków w tej grupie, to generalizowanie na takim samym poziomie, jakby mówić o złych nauczycielach czy innych grupach zawodowych.

Zdaniem Wójcika, płace samorządowców powinny znacząco wzrosnąć, biorąc pod uwagę odpowiedzialność, jaka powierzana jest prezydentom i wójtom w związku z zarządzaniem budżetem miasta czy gminy.

Czytaj też: Najmłodszy prezydent w Polsce ostro tnie wynagrodzenia w miejskich spółkach

Rozporządzenie o wynagrodzeniach pracowników samorządowych, przewiduje, że starszy specjalista ma np. zagwarantowany zarobek minimalny w wysokości 1,45 tys. zł, a podinspektor i specjalista 1,4 tys. zł. Plasuje to więc urzędników państwowych na poziomie pobierania wynagrodzenia adekwatnego do osiąganego przez kasjerki w hipermarketach.

- Zarobki w samorządach powinny składać się przede wszystkich ze stałych dochodów, a nie z licznych dodatków, które uzależniają pracownika od swojego szefa i powodują niezdrowe układy – uważa Paweł Soloch, prezes zarządu Instytutu Sobieskiego w rozmowie z portalemsamorzadowym.pl.

- Niedobre jest to, gdy dochody każdego funkcjonariusza publicznego w większości składają się z części uznaniowej. Oznacza to, że te dodatki łatwo stracić i urzędnik zależy od bezpośredniej relacji z przełożonym – podkreśla.

Zwolennicy podwyżek dla samorządowców podkreślają, że nie tylko wśród szeregowych urzędników dochodzi do nierówności i patologii. Także osoby piastujące najwyższe stanowiska w samorządach zarabiają - ich zdaniem - za mało.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz–Waltz zarabiać będzie w tej kadencji nieco ponad 12 tys. 300 zł. W uzasadnieniu uchwały w tej sprawie przypomniano, że wynagrodzenie zasadnicze wynosi 6 tys. 500 zł, a dodatek funkcyjny 2 tys. 500 zł. Obecnie miesięczne wynagrodzenie prezydent miasta nie może przekroczyć 12 tys. 365 zł i 22 gr brutto.

Nawet opozycja dostrzega w tej sytuacji pewną niedorzeczność. Piotr Guział, były burmistrz Ursynowa, były kontrkandydat w wyborach na prezydenta stolicy obecnej pani prezydent, obecny radny miasta Warszawa, stwierdził że tak niska pensja Gronkiewicz-Waltz jest skandalem, pensje prezydentów miast powinny być znacznie wyższe, ponieważ ich odpowiedzialność jest gigantyczna.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

11 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

OKO 2015-03-01 10:02:53

Nie widzę problemu by zarabiali nawet 100 tys.zł/m-c pod warunkiem,że ich płaca będzie stanowiła max.3-krotność średniej płacy w gminie,powiecie czy województwie.Natomiast tworzenie kominów płacowych dla wybrańców a dla ludu odpadki ze stołu wybrańców to trochę przesadzone. Płace Polaków należy bezwzględnie podnieść co najmniej 2-krotnie(Polskę na to stać!),by ludzie mogli żyć w miarę możliwości na znośnym poziomie.W dalszym ciągu płace będą niższe co najmniej 2-krotnie w stosunku do państw UE lecz już Polacy sobie zaczną radzić i gospodarka zacznie się rozwijać wraz ze wzrostem popytu na towary i usługi.A kominy płacowe należy jak najszybciej zlikwidować!!!!!

Eterno Vagabundo 2015-02-20 23:28:39

Popatrzcie ludzie ! Ta VIPiarnia cała, Już się jak bezpańskie Pieski rozbrykała.

jks 2015-02-18 08:07:48

Kolejny rewelacyjny PO-mysł tego rządu, będący kpiną z ludzi ! Obywatele mogą być bezrobotni, chodzić głodni, ale prezydent musi 'zarabiać' 20 tys. zł ! Samorząd jest władzą lokalną, radni znają możliwości swojego regionu, dlaczego więc sami nie mogą ustalać takich spraw uwzględniając swoje możliwości finansowe ?