Prezydent miasta powinien zarabiać 20 tys. zł

0 0

Samorządowcy powinni zarabiać znacznie więcej i to zarówno prezydenci miast, jak szeregowi urzędnicy, uważa wiceminister Marek Wójcik i sugeruje, by pensja włodarzy miast oscylowała w granicach 20 tys. zł.

Prezydent miasta powinien zarabiać 20 tys. zł
fot. shutterstock

W wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej", wiceminister administracji i cyfryzacji przekonywał, że wcale nie mamy w Polsce nadmiaru urzędników, ich liczba jest optymalna, a mówienie o złym wywiązywaniu się z obowiązków w tej grupie, to generalizowanie na takim samym poziomie, jakby mówić o złych nauczycielach czy innych grupach zawodowych.

Zdaniem Wójcika, płace samorządowców powinny znacząco wzrosnąć, biorąc pod uwagę odpowiedzialność, jaka powierzana jest prezydentom i wójtom w związku z zarządzaniem budżetem miasta czy gminy.

Czytaj też: Najmłodszy prezydent w Polsce ostro tnie wynagrodzenia w miejskich spółkach

Rozporządzenie o wynagrodzeniach pracowników samorządowych, przewiduje, że starszy specjalista ma np. zagwarantowany zarobek minimalny w wysokości 1,45 tys. zł, a podinspektor i specjalista 1,4 tys. zł. Plasuje to więc urzędników państwowych na poziomie pobierania wynagrodzenia adekwatnego do osiąganego przez kasjerki w hipermarketach.

- Zarobki w samorządach powinny składać się przede wszystkich ze stałych dochodów, a nie z licznych dodatków, które uzależniają pracownika od swojego szefa i powodują niezdrowe układy – uważa Paweł Soloch, prezes zarządu Instytutu Sobieskiego w rozmowie z portalemsamorzadowym.pl.

- Niedobre jest to, gdy dochody każdego funkcjonariusza publicznego w większości składają się z części uznaniowej. Oznacza to, że te dodatki łatwo stracić i urzędnik zależy od bezpośredniej relacji z przełożonym – podkreśla.

Zwolennicy podwyżek dla samorządowców podkreślają, że nie tylko wśród szeregowych urzędników dochodzi do nierówności i patologii. Także osoby piastujące najwyższe stanowiska w samorządach zarabiają - ich zdaniem - za mało.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz–Waltz zarabiać będzie w tej kadencji nieco ponad 12 tys. 300 zł. W uzasadnieniu uchwały w tej sprawie przypomniano, że wynagrodzenie zasadnicze wynosi 6 tys. 500 zł, a dodatek funkcyjny 2 tys. 500 zł. Obecnie miesięczne wynagrodzenie prezydent miasta nie może przekroczyć 12 tys. 365 zł i 22 gr brutto.

Nawet opozycja dostrzega w tej sytuacji pewną niedorzeczność. Piotr Guział, były burmistrz Ursynowa, były kontrkandydat w wyborach na prezydenta stolicy obecnej pani prezydent, obecny radny miasta Warszawa, stwierdził że tak niska pensja Gronkiewicz-Waltz jest skandalem, pensje prezydentów miast powinny być znacznie wyższe, ponieważ ich odpowiedzialność jest gigantyczna.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (11)

 • Nie widzę problemu by zarabiali nawet 100 tys.zł/m-c pod warunkiem,że ich płaca będzie stanowiła max.3-krotność średniej płacy w gminie,powiecie czy województwie.Natomiast tworzenie kominów płacowych dla wybrańców a dla ludu odpadki ze stołu wybrańców to trochę przesadzone. Płace Polaków należy bezwzględnie podnieść co najmniej 2-krotnie(Polskę na to stać!),by ludzie mogli żyć w miarę możliwości na znośnym poziomie.W dalszym ciągu płace będą niższe co najmniej 2-krotnie w stosunku do państw UE lecz już Polacy sobie zaczną radzić i gospodarka zacznie się rozwijać wraz ze wzrostem popytu na towary i usługi.A kominy płacowe należy jak najszybciej zlikwidować!!!!!

 • Popatrzcie ludzie !
  Ta VIPiarnia cała,
  Już się jak bezpańskie
  Pieski rozbrykała.

 • Kolejny rewelacyjny PO-mysł tego rządu, będący kpiną z ludzi ! Obywatele mogą być bezrobotni, chodzić głodni, ale prezydent musi 'zarabiać' 20 tys. zł !
  Samorząd jest władzą lokalną, radni znają możliwości swojego regionu, dlaczego więc sami nie mogą ustalać takich spraw uwzględniając swoje możliwości finansowe ?

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.