Prezes dużo zarabia to firmie gorzej się wiedzie

10 proc. firm, które płaciły szefom najwięcej, miało średnio gorsze wyniki finansowe w porównaniu z konkurentami z branży - wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Utah i David Eccles ze School of Business.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Prezes dużo zarabia to firmie gorzej się wiedzie

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

11 lip 2014 9:41


Jak podaje "Forbes", naukowcy przeanalizowali dane z 1500 firm o największej wartości rynkowej w USA. Przyjrzeli się wynagrodzeniom i wynikom firm od 1994 r. do 2013 r. Porównali zyski i przychody przedsiębiorstwa z ich konkurentami z tej samej branży. I co się okazało?

Że najgorzej wiodło się 150 firmom, które wynagradzały prezesów najhojniej. 10 proc. firm, które płaciły szefom najwięcej, miało średnio gorsze wyniki finansowe w porównaniu z konkurentami z branży, a 5 proc. najhojniejszych przedsiębiorstw miało średnio o 15 proc. gorsze wyniki od rywali z tego samego sektora.

W czym problem? Zdaniem autorów badania, prezesi są... zbyt pewni siebie i mało krytyczni, przez co podejmują decyzje według własnego widzi mi się, a te... nie zawsze przynoszą firmie profity. Przykładowo, co piąty ze 150 najlepiej wynagradzanych prezesów decyduje się na fuzje i przejęcia. Natomiast spośród 150 najskromniej opłacanych szefów, na takie kroki decyduje się tylko 13 proc. z nich.

Rozwiązanie?

- Niektórzy eksperci w USA sugerują wprowadzenie tzw. przepisów claw-back. Wtedy prezes traciłby część wynagrodzenia, jeśli jego firma odstawałaby znacząco od konkurentów z branży - mówi Michale Cooper, jeden z naukowców przeprowadzających badanie. Jak się można jednak było spodziewać - propozycja zmian nie została dobrze przyjęta.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.