Prezenty na święta dla pracowników: Jak uniknąć podatku?

Prezenty, które pracodawcy dają pracownikom na Święta Bożego Narodzenia podlegają opodatkowaniu na takich samych zasadach jak wynagrodzenie. Ale nie wszystkie. Za co nie trzeba odprowadzać podatku?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Prezenty na święta dla pracowników: Jak uniknąć podatku?

PODZIEL SIĘ


Autor: InfoWire.pl/AT

6 gru 2017 12:30


Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż i wielu pracodawców myśli o obdarowaniu swoich pracowników prezentami. Należy przy tym pamiętać, że stanowią one świadczenie rzeczowe i podlegają opodatkowaniu na takich samych zasadach jak wynagrodzenie. Oczywiście są pewne wyjątki…

Czytaj też: Koniec wigilii firmowych i prezentów dla pracowników?

Po pierwsze podatku nie trzeba odprowadzać od prezentów mających wymiar symboliczny, np. kwiatów, statuetek, medali. Podobnie jest w przypadku upominków, które zatrudnieni będą wykorzystywać w pracy, takich jak kalendarze czy notatniki. Trzecim rodzajem prezentów nieobjętych opodatkowaniem są te finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS). Musi jednak zostać spełnionych kilka warunków.

Przede wszystkim zakup takich prezentów nie może naruszać przepisów regulaminu ZFŚS. Poza tym upominki dla poszczególnych pracowników powinny mieć różną wartość, w zależności od ich sytuacji materialnej. Wreszcie wartość prezentów finansowanych z ZFŚS nie może przekraczać rocznego limitu zwolnienia.

- Obecnie wynosi on 380 zł. Od nowego roku wzrośnie do 1000 zł – mówi Małgorzata Samborska, doradca podatkowy w firmie Grant Thornton.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.