Prezent od Mercedesa na Dzień Kobiet: Panie dostaną 8 proc. zniżki na zakup nowego auta

W ramach akcji "She's Mercedes", organizowanej przez markę Mercedes-Benz Polska, kobiety dostaną 8 proc. zniżki na zakup nowego samochodu. Akcja trwa od 8 do 10 marca.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Prezent od Mercedesa na Dzień Kobiet: Panie dostaną 8 proc. zniżki na zakup nowego auta

PODZIEL SIĘ


Autor: TK

8 mar 2018 15:01


Obniżka cen samochodów dla kobiet o 8 proc. nie jest przypadkowa. Według danych Eurostatu właśnie tyle wynosi różnica średniej płacy w Polsce między mężczyznami a kobietami. 

Różnice w płacach pomiędzy kobietami a mężczyznami (mercedes-benz.pl) Różnice w płacach pomiędzy kobietami a mężczyznami (mercedes-benz.pl)

Jak mówią przedstawiciele Mercedes-Benz, obniżenie ceny na trzy dni nie rozwiąże problemu luki płacowej, ale przynajmniej zwróci uwagę na kwestię nierównego wynagrodzenia. Dodają, że kobietom w biznesie brakuje odwagi. Jako przykład podają aplikowanie mężczyzn na wysokie stanowiska, mimo spełniania tylko 70 proc. wymagań. Kobiety decydują się na złożenie aplikacji dopiero wtedy, kiedy spełniają wymagania w 110 proc.

Zwyczajowo w marcu, poza Dniem Kobiet, obchodzony jest również Europejski Dzień Równych Płac. Jest to ruchome święto, które zależy od jednego czynnika - różnicy w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn. Jak wylicza Eurostat, 3 marca 2017 r. był symboliczną datą, kiedy wynagrodzenie kobiet w Europie zrównało się w wynagrodzeniem mężczyzn z dnia 31 grudnia 2016. W bieżącym roku, data przypadła po raz pierwszy na luty. Dzień Równych Płac obchodzono 28 lutego. Oznacza to, że kobieta musiała pracować o dwa miesiące dłużej, żeby osiągnąć taki sam poziom wynagrodzenia. Ta różnica określana jest jako "luka płacowa" (gender pay gap).

Według światowego raportu dotyczącego skali występowania luki płacowej ze względu na płeć (Global Gender Gap Report 2016) Polska zajmuje 38 miejsce wśród 144 analizowanych krajów.  Dysproporcje w wynagrodzeniach brutto za godzinę pracy w sektorze prywatnym w Polsce wyniosły 16,1 proc., a w sektorze publicznym już tylko 2,8 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.