Pracownicy sanepidów doczekali się podwyżek

0 0
Pracownicy sanepidów doczekali się podwyżek
W całej Polsce w sanepidach pracuje około 15 tys. osób. (Fot. facebook/Główny Inspektorat Sanitarny)

Pracownicy sanepidów w całej Polsce dostaną podwyżki. Wyższe pensje zostaną wypłacone w ciągu najbliższych dwóch miesięcy z wyrównaniem od stycznia.

Podwyżki gwarantuje pracownikom rozporządzenie ministra zdrowia z 10 marca w sprawie wzrostu płac w Inspekcji Sanitarno-Epidemiologicznej. Od 2008 roku upominały się o nie związki zawodowe z sanepidów.

Jak informują związkowcy z Solidarności, płace w Inspekcji zostały zamrożone osiem lat temu. Podkreślają, że od tego czasu pracownicy sanepidów są najgorzej uposażoną grupą zawodową w budżetówce. Średnie płace w inspekcji wynoszą około 2300 zł brutto.

– W ciągu tych ośmiu lat wielokrotnie ponawialiśmy żądanie podwyżek tragicznie niskich płac w sanepidach, jednak poprzedni rząd w ogóle nie reagował na nasze postulaty. Po zmianie ekipy rządzącej postanowiliśmy kuć żelazo póki gorące. Rezultatem naszych działań jest decyzja ministra zdrowia o wzroście płac w inspekcji w całym kraju – mówi Piotr Kaczmarczyk, przewodniczący Solidarności w stacjach sanitarno-epidemiologicznych w regionie śląsko-dąbrowskim.

O około 267 zł brutto na etat wzrosną płace zasadnicze pracowników Inspekcji Sanitarno-Epidemiologicznej w województwie śląskim. W ocenie Kaczmarczyka podwyżka ta nie do końca satysfakcjonuje pracowników sanepidów, bo w ciągu ostatnich ośmiu lat płaca minimalna w Polsce poszła w górę o 800 zł brutto.

– Cieszymy się jednak, że nasze zarobki wreszcie zostały odmrożone. Dzięki temu mamy otwartą  drogę do kolejnych rozmów na temat wzrostu płac w sanepidach – podkreśla Kaczmarczyk.

Wyższe płace zaczną wpływać na konta pracowników Inspekcji w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Podwyżki zostaną wypłacone z wyrównaniem od stycznia. – Rozporządzenie ministra wejdzie w życie pod koniec marca. Wtedy dopiero rozpocznie się podział środków na podwyżki dla sanepidów w poszczególnych regionach kraju – wyjaśnia przewodniczący.

Śląska Inspekcja Sanitarno-Epidemiologiczna zatrudnia ponad 1200 pracowników. W całej Polsce w sanepidach pracuje około 15 tys. osób.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (4)

 • w Warszawie nie ma wyrównania od stycznia...obiecane nagrody dla ulubienców dyrektora..a podwyżka wynosi średnio ok. 150zł brutto ... po 8 latach! pracownik merytoryczny zrównany z pracownikiem fizycznym.. żenada
 • u nas brak w ciągu dalszym podwyżek i brak , a o wyrównaniu można zapomnieć :(
 • U nas wszyscy dostali 178 zł brutto podwyżki.Nie wiem skąd ta kwota w artykule.A wypłaty nadal żenujące przy wręcz kosmicznych wymogach zawodowych.

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.