Pracownicy pozywają Mc Donald`s za kradzież płac

Do sądu trafiło siedem pozwów - od pracowników z Nowego Jorku, Michigan i Kalifornii, którzy twierdzą, że firma zamuszała ich do pracy w nadgodzinach, a później nie wypłacała za nie wynagrodzenia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracownicy pozywają Mc Donald`s za kradzież płac

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

14 mar 2014 10:05


- To powtarzający się schemat, który ma jeden cel - obniżyć koszty pracy, poprzez zabieranie pracownikom należnych im pieniędzy - mówi Michael Rubin, adwokat reprezentujący pracowników z Kalifornii.

Jak informuje CNN Money, działania Mc Donald`s naruszają ustawę federalną określającą standardy pracy. Mówi ona m.in. o tym, że pracodawca ma obowiązek prowadzenia ewidencji czasu pracy i wypłacania wynagrodzenia za nadgodziny. Z danych Amerykańskiego Departamentu Pracy wynika, że od 1985 r. Mc Donald`s już ponad 300 razy złamał zasady obowiązującego prawa.

Niezadowolenie zatrudnionych w fast foodach jest coraz większe. Nie dość, że nie otrzymują pieniędzy na nadgodziny, to od listopada 2012 r. walczą o wyzsze stawki godzinowe i prawo do działalności związków zawodowych, bez przykrych konsekwencji dla jej członków. Pierwszy strajk odbył się w Nowym Jorku, ale do grudnia ubiegłego roku strajkowali już pracownicy w 100 miastach.

Obecnie średnie wynagrodzenie pracownika Mc Donald`s wynosi 9 dolarów za godzinę, czyli jakieś 18,5 tys. dolarów rocznie - o 4,5 tys. mniej, niż ustalony dochodowy próg ubóstwa czteroosobowej rodziny (23 tys. dolarów).

Z raportu wydanego w październiku na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley wynika, że ponad połowa rodzin pracowników fast foodów musi korzystać z pomocy publicznej, która ogółem kosztuje podatników ok. 7 miliardów dolarów rocznie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.