Pracownicy Muzeum Narodowego chcą odmrożenia wzrostu wynagrodzeń

0 0
Pracownicy Muzeum Narodowego chcą odmrożenia wzrostu wynagrodzeń
Fot. Shutterstock

"Utrzymywanie tak niskich płac w przyszłości może zagrozić pracy muzeum" - mówił na środowym (4 lutego) posiedzeniu sejmowej komisji kultury i środków przekazu Mateusz Labuda z MNW.

Mateusz Labuda, zastępca dyrektora ds. komunikacji i spraw publicznych Muzeum Narodowego w Warszawie relacjonował na posiedzeniu, że MNW ma obecnie 402 etaty. Otrzymuje 32 mln dotacji podmiotowej rocznie, z czego 77 proc. przeznaczane jest na fundusz płac, a 22 proc. - na ochronę, media i opłaty eksploatacyjne.

Labuda podkreślił, że w ostatnich latach muzeum odnotowało znaczący wzrost liczby odwiedzających - w 2012 r. było ich 106 tys., w 2013 r. - 144 tys., a 2014 r. - 271 tys. Wedle prognoz, w 2017 r. liczba zwiedzających ma osiągnąć 420 tys. osób. Tak znaczący skok frekwencji związany jest ze wzbogaceniem oferty muzeum o działania edukacyjne m.in. dla szkół. Labuda podkreślał, że liczba pracowników muzeum nie zmieniła się od wielu lat i intensyfikacja działań placówki oznacza rosnącą liczbę obowiązków dla wszystkich zatrudnionych.

Labuda przypomniał, że kadra kuratorska i konserwatorska MNW ma "unikatowe kompetencje, których nie można nabyć na żadnej uczelni", a niskie płace pracowników zagrażają "strategicznej ciągłości zachowania kadry". Średnia wieku pracowników MNW jest wysoka, a młodych, którym mogliby oni przekazywać swoją wiedzę, odstraszają od pracy w muzeum niskie pensje. Zdaniem Labudy utrzymywanie się takiej sytuacji przez dłuższy czas może doprowadzić do zagrożenia opieki nad zbiorami MNW, obniżenia atrakcyjności placówki i jej rangi.

Andrzej Wyrobiec, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego przypomniał, że MNW od lat otrzymuje od MKiDN najwyższe dotacje ze wszystkich tego typu placówek; nie ma to jednak wpływu na wynagrodzenia pracowników, które w państwowych instytucjach kultury pozostają od kilku lat na tym samym poziomie. Resort kultury - jak mówił - nie może samodzielnie zezwalać na zwiększenie funduszy wynagrodzeń osobowych - od 2008 r. w ramach budżetowych oszczędności ustawowo zamrożono wzrost wynagrodzeń pracowników państwowych instytucji kultury.

"Resort kultury, zdając sobie sprawę z niekorzystnych warunków wynagradzania pracowników państwowych instytucji kultury, które nie są adekwatne do obserwowanego w ostatnich latach intensywnego rozwoju działalności tych jednostek, podejmuje co roku, w trakcie prac rządowych nad ustawą okołobudżetową, starania o wyłączenie podległych MKiDN jednostek z zamrożenia płac" - zapewnił Wyrobiec.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.