Pracownicy kontraktowi rządu w USA dostaną podwyżki

0 0
Pracownicy kontraktowi rządu w USA dostaną podwyżki

Biały Dom ogłosił, że pracownicy firm wykonujących kontrakty dla rządu będą zarabiać minimum 10,10 dol. za godzinę. Barack Obama podjął tę decyzję pomijając Kongres, gdzie Republikanie blokują ustawę o wzroście pensji minimalnej dla wszystkich pracowników.

Jak poinformował we wtorek w komunikacie Biały Dom, prezydent ogłosi tę decyzję podczas orędzia o stanie państwa, które wygłosi we wtorek o godzinie 21 czasu lokalnego na Kapitolu.

Szacuje się, że w różnego rodzaju firmach świadczących usługi dla rządu, np. w stołówkach czy na budowach, pracuje około 2 mln osób. Około połowa z nich otrzymuje minimalne wynagrodzenie. "Wśród tych ciężko pracujących osób", jak wylicza Biały Dom, są budowlańcy, dozorcy, a także pracownicy baz wojskowych USA, którzy zmywają tam naczynia czy przygotowują posiłki dla żołnierzy.

Jednocześnie Obama ma ponowić w orędziu apel do Kongresu o podniesienie pensji minimalnej dla wszystkich pracowników w kraju z obecnych 7,25 do 10,10 dolara za godzinę. W Kongresie od dłuższego czasu znajduje się przygotowany przez Demokratów projekt ustawy w tej sprawie, ale blokują go Republikanie. Ich zdaniem podniesienie pensji minimalnej doprowadzi do zwolnień.

Jak przypomina w komunikacie Biały Dom, wynagrodzenie minimalne nie było zwiększane na poziomie federalnym od siedmiu lat. Roczne dochody osoby pracującej w pełnym wymiarze za 7,25 dol. za godzinę wynoszą obecnie 14,5 tys. dolarów. "Dzisiejsza realna wartość pensji minimalnej odpowiada tej z lat 50., podczas gdy dochód typowej rodziny amerykańskiej od tego czasu się podwoił" - ocenia Biały Dom.

By podnieść pensje pracowników firm świadczących usługi dla rządu, Obama nie musiał czekać na zgodę podzielonego w tej sprawie Kongresu. Jak informuje Biały Dom, decyzja prezydenta ma obejmować pracowników zatrudnionych na kontraktach, które będą zawierane od przyszłego roku.

O skorzystanie z prezydenckich uprawnień apelowało do Obamy wielu parlamentarzystów z Partii Demokratycznej. W liście do prezydenta przekonywali, że "korporacje czerpiące zyski z lukratywnych rządowych kontraktów powinny płacić ludziom przyzwoite pensje". Rosła też presja samych pracowników, którzy organizowali w Waszyngtonie strajki, domagając się podwyżek.

Podczas jednego ze strajków w grudniu ub.r. 29-letnia Nyah mówiła, że jej pensja w stołówce w federalnym budynku im. Ronalda Reagana w Waszyngtonie "to wraz z napiwkami ledwo 10 dol. za godzinę". Za mało, by uzbierać 25 tys. dolarów, by zapłacić na ostatni semestr przerwanych studiów psychologii.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.