Pracodawcy zalegają z wypłatami dla pracowników. Chodzi o miliony złotych

Tylko w pierwszych trzech miesiącach tego roku pracodawcy nie wypłacili pracownikom w sumie 64 mln zł pensji. To o ponad połowę więcej niż w pierwszym kwartale 2012 r. - pisze "Gazeta Wyborcza".
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracodawcy zalegają z wypłatami dla pracowników. Chodzi o miliony złotych

PODZIEL SIĘ


Autor: przegląd prasy/Gazeta Wyborcza

24 kwi 2013 8:37


Państwowa Inspekcja Pracy na niewypłacaniu pensji złapała 933 firmy (wobec 839 rok wcześniej). Pieniędzy nie otrzymało w tym roku ok. 34 tys. pracowników, a przed rokiem - ok. 23 tys. osób.

Każdy pracownik, który znalazł się w podobnej sytuacji, może spróbować załatwić sprawę z szefem polubownie. Jeśli to nie przyniesie efektu, może zgłosić sprawę do PIP lub zwrócić się do sądu pracy - doradza "Gazeta Wyborcza".

Opieszali pracodawcy muszą się liczyć z karami. Jeśli mimo otrzymania nakazu od inspektorów nadal nie płacą pensji, mogą zostać ukarani mandatem w wysokości od 1 tys. do 2 tys. zł. Jeżeli to kolejna kara w ciągu dwóch lat, mandat może wzrosnąć do 5 tys. zł.

Inspektor może też skierować wniosek o ukaranie przedsiębiorcy do sądu, a ten może nałożyć grzywnę do 30 tys. zł. W skrajnych przypadkach inspektor PIP może nawet powiadomić prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.