Pracodawcy zalegają z wypłatami dla pracowników. Chodzi o miliony złotych

0 0
Pracodawcy zalegają z wypłatami dla pracowników. Chodzi o miliony złotych

Tylko w pierwszych trzech miesiącach tego roku pracodawcy nie wypłacili pracownikom w sumie 64 mln zł pensji. To o ponad połowę więcej niż w pierwszym kwartale 2012 r. - pisze "Gazeta Wyborcza".

Państwowa Inspekcja Pracy na niewypłacaniu pensji złapała 933 firmy (wobec 839 rok wcześniej). Pieniędzy nie otrzymało w tym roku ok. 34 tys. pracowników, a przed rokiem - ok. 23 tys. osób.

Każdy pracownik, który znalazł się w podobnej sytuacji, może spróbować załatwić sprawę z szefem polubownie. Jeśli to nie przyniesie efektu, może zgłosić sprawę do PIP lub zwrócić się do sądu pracy - doradza "Gazeta Wyborcza".

Opieszali pracodawcy muszą się liczyć z karami. Jeśli mimo otrzymania nakazu od inspektorów nadal nie płacą pensji, mogą zostać ukarani mandatem w wysokości od 1 tys. do 2 tys. zł. Jeżeli to kolejna kara w ciągu dwóch lat, mandat może wzrosnąć do 5 tys. zł.

Inspektor może też skierować wniosek o ukaranie przedsiębiorcy do sądu, a ten może nałożyć grzywnę do 30 tys. zł. W skrajnych przypadkach inspektor PIP może nawet powiadomić prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

 

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.