Praca w sprzedaży: Ile zarabia przedstawiciel handlowy, a ile sprzedawca?

Podobnie jak w innych obszarach, tak i w sektorze sprzedaży wynagrodzenia różnią się w zależności od rodzaju firmy oraz od specjalizacji. Ile konkretnie można zarobić w sprzedaży?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca w sprzedaży: Ile zarabia przedstawiciel handlowy, a ile sprzedawca?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

14 lut 2018 12:19


  • Wynagrodzenie zmienne przedstawiciela handlowego wynosi od 23 proc. do 44 proc. płacy zasadniczej (mediana).
  • Sprzedawcy otrzymują część zmienną wahającą się od 11 proc. do 18 proc. podstawy.
  • Jeśli chodzi o benefity, to bez względu na szczebel zatrudnienia pracodawcy najczęściej zapewniają handlowcom szkolenia zawodowe (99 proc.) oraz dodatkową opiekę medyczną (około 90 proc.).

Z raportu płacowego Sedlak & Sedlak 2017 wynika, że pensje w branży sprzedaży rosną na kolejnych etapach kariery. Pracownik wsparcia (np. asystent działu sprzedaży, sprzedawca lub telemarketer) zarabia miesięcznie do 3 tys. zł. Stawki zasadnicze specjalistów oscylują między 3 500 zł a 6 150 zł.

Czytaj też: Handlowiec pilnie poszukiwany. Na jakie wynagrodzenie może liczyć?

Handlowiec w randze koordynatora zespołu zarabia niemal 4 500 zł. W przypadku stanowisk kierowniczych płace podstawowe wahają się od 8 100 zł do 13 tys. zł (w zależności od wielkości podległego zespołu oraz złożoności procesów sprzedażowych).

Natomiast pensje dyrektorskie to 17 tys. zł i więcej. Dyrektorzy zarządzający polityką sprzedaży w dużych i złożonych organizacjach otrzymują wynagrodzenia podstawowe w granicach 30 tys. zł miesięcznie. 

Wynagrodzenie zmienne

W przypadku pracowników pionu sprzedaży wynagrodzenie zmienne jest szczególnie istotne i zazwyczaj stanowi większy udział w płac, niż w innych działach. Wszystko zależy od wpływu pracownika na przebieg i wielkość sprzedaży, a także od polityki motywowania stosowanej przez pracodawcę.

Wynagrodzenie zmienne przedstawiciela handlowego wynosi od 23 proc. do 44 proc. płacy zasadniczej (mediana). To stanowisko o najwyższym udziale premii w wypłacanej pensji. Sprzedawcy otrzymują część zmienną wahającą się od 11 proc. do 18 proc. podstawy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.