www.raportplacowy.pl

Praca w księgowości? Sprawdź, gdzie opłaca się najbardziej

0 0

Firmy z kapitałem zagranicznym płacą zatrudnionym w dziale księgowości więcej niż firmy rodzime. Najbardziej jednak opłaca się być pracownikiem centrum finansowo-księgowego - tu różnica wynagrodzeń sięga nawet 827 zł miesięcznie. Ile konkretnie zarabia się w księgowości i gdzie najwięcej? Dowiecie się z ostatniego raportu AG Test HR.

- Mniej więcej od 2008 r. w Polsce rozwija się - a w ostatnich latach nabrał rozpędu - sektor SSC/BPO (Shared Service Centre/Business Process Outsourcing) stanowiący poważną konkurencję dla księgowości ogólnej - mówi Maria Kaszyńska, młodszy konsultant w Dziale Analiz i Raportów Płacowych Advisory Group TEST Human Resources.

Księgowi w centrach finansowo-księgowych zarabiają średnio o 827 zł miesięcznie więcej niż konwencjonalni księgowi, średnia ogólna dla trzech procesów (księga główna, należności i zobowiązania) wyniosła jesienią tego roku 5050 zł.

- Poza atrakcyjniejszą płacą przewagę centrów usług wspólnych stanowią niższe niż w księgowości ogólnej kryteria przyjęć, jeżeli chodzi o wykształcenie i doświadczenie zawodowe - wyjaśnia Maria Kaszyńska.

Dlaczego zatem w centrach usług wspólnych zarabia się lepiej? - Tutaj nacisk położony jest na znajomość języka obcego i właśnie ta umiejętność wpływa na wyższy poziom płac pracowników w tym sektorze - wyjaśnia Kaszyńska.

W tym sektorze pracodawcy rekrutują pracowników najczęściej spośród absolwentów co najmniej szkół średnich czy technicznych. Przeciętnie od co trzeciego starającego się o stanowisko księgowego w sektorze SSC/BPO wymaga się znajomości języka angielskiego. Równie często poszukiwane są osoby posługujące się w sposób komunikatywny przynajmniej jednym z grupy języków: niemiecki, francuski, włoski i hiszpański.

Zatrudniony bezpośrednio w firmie księgowy (odpowiedzialny za prowadzenie bieżących operacji księgowych) zarabia średnio 4124 zł brutto miesięcznie. Co czwarty może liczyć na zarobki przewyższające 4823 zł brutto miesięcznie, a dla 25 proc. miesięczne wynagrodzenie oznacza kwotę nie wyższą niż 3062 zł brutto - wynika z raportu płacowego AG Test HR "Jesień 2013".

Więcej od niego zarabia lider zespołu ds. księgowości - średnio 6179 zł brutto. Jedna czwarta odpowiedzialnych za administrowanie zespołem księgowości w firmie liderów zarabia jeszcze więcej, bo nie mniej niż 7771 zł brutto miesięcznie. Tymczasem co czwarty lider zespołu ds. księgowości nie zarabia więcej niż 4241 zł brutto miesięcznie.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.