Praca w IT, zarobki: Ile zarabiają testerzy oprogramowania?

Poza główną grupą stanowisk związanych z tworzeniem oprogramowania w firmach z branży IT niezbędni są pracownicy zajmujący się weryfikacją poprawności kodu. Testerzy oprogramowania są „filtrem” pomiędzy programistami a finalnym użytkownikiem danego produktu. Ile zarabiają?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca w IT, zarobki: Ile zarabiają testerzy oprogramowania?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

13 lis 2017 11:58


• Wynagrodzenia młodszych testerów oprogramowania (automatycznych) kształtowały się na poziomie 4 709 zł.

• Z kolei mediana wynagrodzeń całkowitych starszych testerów oprogramowania wyniosła 9 900 zł.

• Jeśli chodzi o benefity, to najbardziej popularna jest dodatkowa opieka medyczna oraz karnety na zajęcia sportowo-rekreacyjne.

Popyt na testerów oprogramowania rośnie. Stanowisko to jest coraz częściej świadomym wyborem i strategią rozwoju zawodowego specjalistów.

– Testerem oprogramowania można zostać zarówno, jeśli posiada się wykształcenie informatyczne jak i bez takiego przygotowania, co jest możliwe w przypadku testowania funkcjonalnego przy zadaniach związanych ze sprawdzaniem jakości od strony użytkownika. Wtedy ważne są takie kompetencje jak wnikliwość, dokładność, cierpliwość oraz wiedza dziedzinowa np. z zakresu geografii, jeśli pracujemy nad oprogramowaniem do lokalizacji. Stanowisko testera może być zatem pierwszym krokiem do rozpoczęcia pracy w IT, również dla osób, które niekoniecznie mają doświadczenie w tej branży – mówi Justyna Mirska, lider zespołu IT w Experis.

Wymagane na stanowisku testera umiejętności to też m.in. analityczne spojrzenie, chęć ciągłego uczenia się, zdolność priorytetyzacji działań, umiejętność komunikacji, niezbędna w pracy zespołowej, jaką jest wytwarzanie oprogramowania, czy wreszcie umiejętność konstruktywnej krytyki, co jest konieczne przy przekazywaniu informacji zwrotnej programistom, z którymi ściśle współpracują testerzy. 

Od osoby na tym stanowisku oczekuje się zwykle znajomości systemów komputerowych od strony użytkownika. W byciu testerem podstawą jest jednak dokładność, niezbędna do wychwycenia błędów oraz cierpliwość, bo w praktyce jest to często monotonna, żmudna praca.

Pensje testerów oprogramowania

Otrzymywane wynagrodzenie sprawia, że trud się opłaca. Pracodawcy starali się skusić pracowników rozpoczynających karierę w obszarze testów wynagrodzeniem przewyższającym średnią krajową.

Wynagrodzenia młodszych testerów oprogramowania (automatycznych) kształtowały się na poziomie 4 709 zł. 50 proc. pracowników, którzy awansowali na doświadczonego testera, otrzymywało wynagrodzenie wyższe niż 7 250 zł. Mediana wynagrodzeń całkowitych starszych testerów oprogramowania wyniosła 9 900 zł.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.