Posłowie PO złożyli projekt w sprawie 500 zł na każde dziecko

• Politycy PO przypomnieli swój postulat rozszerzenia programu "Rodzina 500 plus".
• Michał Szczerba zapowiedź przyznania "500 złotych na każde dziecko" nazwał "największym kłamstwem" kampanii wyborczej.
• PO chce by od 1 lipca świadczeniem objęte zostały wszystkie dzieci. Posłowie złożyli projekt w tej sprawie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Posłowie PO złożyli projekt w sprawie 500 zł na każde dziecko

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

8 lut 2016 17:36


Posłowie Platformy Obywatelskiej zorganizowali konferencję na temat wsparcia dla rodzin. "PiS, pani premier Beata Szydło osobiście wielokrotnie podczas kampanii wyborczej prezentowała program dotyczący pomocy rodzinom 500 złotych na każde dziecko. Podkreślała to sformułowanie 500 złotych na każde dziecko kilkadziesiąt razy, m.in. w debatach telewizyjnych, spotach wyborczych, podczas spotkań z wyborcami. W tych dniach PiS przedstawił projekt ustawy, który dotyczy tej samej kwestii, ale przyznaje tak naprawdę pomoc finansową co drugiemu dziecku" - mówił Jan Grabiec.

Michał Szczerba zapowiedź przyznania "500 złotych na każde dziecko" nazwał "największym kłamstwem" parlamentarnej kampanii wyborczej. Jak dodał, odpowiedzią na nie jest postulat PO objęcia wszystkich dzieci 500-złotowym dodatkiem.

Klub Platformy złożył 5 lutego projekt ustawy o świadczeniu z tytułu wychowania i kształcenia dzieci, w którym proponuje, by 500-złotowym dodatkiem od 1 lipca tego roku objęte zostały wszystkie dzieci do 18 roku życia. Z uzasadnienia projektu wynika, że koszt wypłaty tego świadczenia w tym roku wyniósłby 20 mld złotych.

Grabiec i Szczerba zaprezentowali też spot poświęcony Prawu i Sprawiedliwości oraz obietnicom, jakie ugrupowanie to składało w kampanii wyborczej. Znajduje się w nim m.in. wypowiedź Beaty Szydło z debaty telewizyjnej z ówczesną premier Ewą Kopacz, gdzie obecna szefowa rządu mówiła o 500 złotych "na każde dziecko".

W materiale znalazły się też niedawne słowa rzeczniczki klubu PiS Beaty Mazurek, która samotnym matkom z jednym dzieckiem, które z racji dochodów nie kwalifikują się do programu "500 plus" radziła, by ustabilizowały swą sytuację rodzinną i miały więcej dzieci.

Rządowym projektem ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci Sejm zajmie się na posiedzeniu rozpoczynającym się we wtorek, z kolei Senat ma ustawę rozpatrzyć w piątek. Rządowa propozycja zakłada, że świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dziecko otrzyma każda rodzina, bez względu na dochody. Tylko w przypadku rodzin z jednym dzieckiem trzeba będzie spełnić kryterium dochodowe - 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w przypadku dzieci z niepełnosprawnością. Świadczenie będzie wypłacane do ukończenia przez dziecko 18 lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.