Porozumieli się ws. płac w PKN Orlen

Związki zawodowe i zarząd PKN Orlen uzgodniły zapisy porozumienia, dotyczące wynagrodzeń dla pracowników w 2013 r. - poinformowały w środę strony. Porozumienie kończy spór płacowy, który w płockim koncernie trwał od lutego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Porozumieli się ws. płac w PKN Orlen

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

5 cze 2013 15:42


Związki i zarząd PKN Orlen uzgodniły, że pracownicy spółki otrzymają nagrody jednorazowe w wysokości 2400 zł (brutto) w czerwcu i 800 zł (brutto) w grudniu 2013 r.

Jak poinformowało biuro prasowe PKN Orlen, "porozumienie wejdzie w życie w dniu podpisania, po uprzednim podjęciu przez zarząd uchwały o jego zatwierdzeniu". Oznacza to, że porozumienie zacznie obowiązywać najpóźniej w przyszłym tygodniu.

"Jednorazowe nagrody zostaną wypłacone wszystkim pracownikom PKN Orlen zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, z wyłączeniem dyrektorów bezpośrednio podległych członkom zarządu oraz z zastrzeżeniem, że zostaną one naliczone na zatrudnionych w dniu wypłaty, proporcjonalnie do wymiaru etatu, z wyłączeniem osób przebywających na urlopach bezpłatnych i wychowawczych" - podało biuro prasowe płockiego koncernu.

Uzgadniając zapisy porozumienia związki i zarząd PKN Orlen "ustaliły, że podejmą dalsze rozmowy dotyczące bieżących tematów zgłaszanych przez organizacje związkowe, mając na celu ich rozstrzygnięcie z poszanowaniem zasad dialogu społecznego".

Do uzgodnienia porozumienia, kończącego spór między związkami a zarządem PKN Orlen, doszło podczas negocjacji w nocy z wtorku na środę z udziałem przedstawicieli Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego.

W związku z zawarciem porozumienia płacowego rozwiązuje się Międzyzakładowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy - powiedział PAP rzecznik komitetu Walenty Cywiński. Dodał, że związki odstąpiły od pierwotnego postulatu podwyżki płac zasadniczych pracowników płockiego koncernu. "Przyjęliśmy argumenty kwot jednorazowych nagród. Zresztą od samego początku twierdziliśmy, że nie zamykamy się na żadne rozwiązanie, a istotą jest, jaka propozycja będzie leżała na stole negocjacji" - wyjaśnił Cywiński.

Zaznaczył przy tym, że uzgadniając zapisy porozumienia ustalono, że zarząd PKN Orlen wycofa z sądu dotychczasowe pozwy związane ze sporem i działalnością związków. Wcześniej PKN Orlen jako spółka złożył w sądzie m.in. wniosek o ustalenie legalności sporu zbiorowego.

Negocjacje w sprawie podwyżek płac w PKN Orlen zakończyły się bez porozumienia 28 lutego. W efekcie, zgodnie z zakładowym układem zbiorowym pracy, 10 marca wydano tam zarządzenie, podpisane przez prezesa Jacka Krawca, w którym ustalono, że wskaźnik wzrostu wynagrodzeń zasadniczych w 2013 r. wyniesie 0 proc., a wysokość nagród indywidualnych, które mają być uzależnione od oceny rocznej pracownika, sięgnie średnio 1 tys. zł.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.