POPON: Podwyżka płacy minimalnej do 2 tys. zł zmniejszy atrakcyjność pracowników niepełnosprawnych na rynku pracy

0 0
POPON: Podwyżka płacy minimalnej do 2 tys. zł zmniejszy atrakcyjność pracowników niepełnosprawnych na rynku pracy
Według Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, podwyżka płacy minimalnej wpłynie na wzrost kosztów płacy i w konsekwencji zmniejszy atrakcyjność pracowników niepełnosprawnych. (fot.PTWP)

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych sprzeciwia się planom podniesienia płacy minimalnej do kwoty 2 tys. zł jeżeli nie będzie się to wiązało z waloryzacją wysokości dofinansowań do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych.

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) z niepokojem przyjęła zapowiedzi rządu o planowanym podniesieniu kwoty płacy minimalnej w 2017 r, do poziomu 2 tys. zł brutto.

- Jako organizacja zrzeszająca pracodawców osób niepełnosprawnych pragniemy zwrócić uwagę, iż koszty płacy stanowią bardzo ważny element kalkulacji kosztów w firmach zatrudniających osoby niepełnosprawne. Wynika to ze specyfiki tej grupy pracowników, w której większość stanowią osoby o niskich lub bardzo niskich kwalifikacjach zawodowych - pisze POPON w swoim stanowisku.

Czytaj też: 2000 zł płacy minimalnej? "Pracodawcy będą szukali innych rozwiązań"

Według organizacji, tak znacząca podwyżka płacy minimalnej wpłynie na wzrost kosztów płacy i w konsekwencji zmniejszy atrakcyjność tych pracowników na rynku.

- Problem jest tym bardziej znaczący, iż od kilku lat zamrożeniu uległa waloryzacja wysokości dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych. Pomimo kilkukrotnego wzrostu płacy minimalnej, wysokość dofinansowania do wynagrodzeń jest na stałym poziomie. Powoduje to stały wzrost podwyższonych kosztów zatrudniania osób niepełnosprawnych bez stosownej rekompensaty ze środków PFRON - twierdzi POPON.

Organizacja sprzeciwia się zatem planom podniesienia płacy minimalnej do kwoty 2 tys. zł jeżeli nie będzie się to wiązało z waloryzacją wysokości dofinansowań do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.