Polskie wynagrodzenia na tle innych krajów UE

0 0
Polskie wynagrodzenia na tle innych krajów UE

Polska zajmuje 12. miejsce pod względem nominalnej wartości płacy minimalnej wyrażonej w euro wśród 21 krajów Unii Europejskiej, które posiadają regulacje w tym zakresie - wynika z raportu firmy doradczej Sedlak&Sedlak.

"Najwyższa stawka wynagrodzenia minimalnego obowiązuje w Luksemburgu - 1874 euro. Jest ona blisko 5 razy większa niż w Polsce. Najniższe wynagrodzenie minimalne otrzymują mieszkańcy Rumunii - 158 euro. Jest to zaledwie 40 proc. płacy minimalnej obowiązującej w Polsce (393)" - podała firma.

Z raportu wynika także, że w 2013 roku w 14 z 21 uwzględnionych w rankingu państw wynagrodzenie minimalne zmalało. Największa zmiana dotknęła Grecję, gdzie realna wartość płacy minimalnej zmniejszyła się o 23 proc.

"Polska należy do grupy 7 krajów, w których wartość wynagrodzenia minimalnego wzrosła. Po uwzględnieniu wskaźnika inflacji płaca minimalna wzrosła o 3 proc. Największy wzrost wartości realnej wynagrodzenia minimalnego zanotowano na Litwie. Realna wartość płacy minimalnej wzrosła tam o 21,8 proc. Należy jednak podkreślić, że w latach 2008-2012 wynagrodzenie minimalne na Liwie nie zmieniało się" - dodano.

Raport pokazuje także, że Polska zajmuje drugie miejsce, uwzględniając dynamikę płacy minimalnej oraz wskaźnik inflacji w latach 2008-2013, a od 2008 roku realna wartość wynagrodzenia minimalnego wzrosła o 22,2 proc.

"Na pierwszym miejscu znalazła się Słowenia ze wzrostem wynoszącym 31,4 proc. W okresie pięciu ostatnich lat w Grecji wartość wynagrodzenia minimalnego spadła o 29 proc." - napisano.(PAP)

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.