Polska płaca minimalna w czasie kryzysu rosła bardzo szybko

Polska płaca minimalna w czasie kryzysu rosła niemal najszybciej wśród państw rozwiniętych - wynika z raportu OECD.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polska płaca minimalna w czasie kryzysu rosła bardzo szybko

PODZIEL SIĘ


Autor: DlaHandlu.pl/Gazeta Wyborcza

dlahandlu.pl

9 maj 2015 11:45


Pracodawcy ostrzegają, że kolejne podwyżki płacy minimalnej mogą zatrzymać spadek bezrobocia. Z drugiej strony wyższe pensje nakręcają koniunkturę - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Eksperci OECD postanowili zbadać, jak kryzys finansowy wpłynął w poszczególnych krajach na wysokość płacy minimalnej. Zbadali płace w latach 2007-13, czyli w okresie najostrzejszej fazy kryzysu.

W krajach mocniej dotkniętych kryzysem, szczególnie południowej Europy, płaca minimalna w stosunku do mediany (to wartość płacy oznaczająca, że dokładnie połowa zatrudnionych zarabia więcej, a połowa mniej) w czasie kryzysu wyraźnie spadała.

Takie zjawisko występowało w Grecji, Hiszpanii, Turcji, ale również w Irlandii. Na drugim biegunie zmian jest nasza część Europy. Z raportu wynika, że liderami wzrostu płacy minimalnej wobec mediany były Łotwa, Słowenia oraz Polska. We wszystkich tych krajach relacja ta wzrosła o ponad 10 proc.

Trzeba pamiętać, że Polska startowała z bardzo niskiego poziomu minimalnego wynagrodzenia. W 2007 r. byliśmy wśród krajów o najniższej płacy minimalnej w OECD.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

antyPOs 2015-05-30 08:55:47

No to o ileż Euro rosła ta płaca? Bo z tego co wiem to procenty nie są oficjalną walutą w Polsce ani w Europie.