Polscy przedsiębiorcy od czterech lat nie byli tak optymistyczni jak dziś. Dadzą więcej zarobić?

O pozytywnej prognozie dla krajowej gospodarki jest przekonanych najwięcej przedsiębiorców od 2010 r. Tylko na przestrzeni minionego kwartału grupa ta powiększyła się o jedną trzecią - pokazują najnowsze wyniki sondażu Instytutu Badawczego Randstad i TNS. Czy w związku z tym wzrośnie zatrudnienie i wynagrodzenia?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polscy przedsiębiorcy od czterech lat nie byli tak optymistyczni jak dziś. Dadzą więcej zarobić?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

4 mar 2014 14:28


Najnowszy sondaż Instytutu Badawczego Randstad i TNS wskazuje, że ponad 36 proc. przedstawicieli firm spodziewa się poprawy sytuacji gospodarczej w ciągu najbliższych 6 miesięcy. W porównaniu do minionego kwartału jest to zwiększenie liczby optymistów o ponad jedną trzecią (36 proc. vs. 26 proc. w XI/2013), a w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku grupa ta jest ponad czterokrotnie większa (36 proc. vs. 8 proc. w II/2013). W rocznym zestawieniu spadł również odsetek firm prognozujących stagnację (z 57 proc. II/2013 do 41 proc. obecnie) oraz recesję gospodarczą (z 24 proc. II/2013 do 12 proc. obecnie).

- Potwierdzeniem bardzo pozytywnego trendu dla polskiego rynku jest obserwowane przez nas rosnące zainteresowanie przedsiębiorców elastycznym zatrudnieniem pracowników. Istnieje bowiem pozytywna korelacja między poziomem wykorzystania pracy tymczasowej a przyrostem produktu krajowego brutto. Dlatego rosnący udział pracy tymczasowej zwiastuje dalszy wzrost PKB - mówi Kajetan Słonina, dyrektor zarządzający firmy doradztwa personalnego i pracy tymczasowej Randstad.

W ujęciu branżowym wzrostu gospodarczego spodziewają się przede wszystkim przedstawiciele firm zajmujących się pośrednictwem finansowym (42 proc.), przemysłem (40 proc.) i budownictwem (40 proc.). Najmniej pozytywnie nastawieni wobec oceny koniunktury w nadchodzącym półroczu są przedstawiciele firm zajmujących się pozostałą działalnością usługową - tu co piąta osoba spodziewa się wręcz pogorszenia sytuacji gospodarczej (22 proc.).

Co charakterystyczne dla krajowego rynku, z optymistycznym zapatrywaniem na przyszłość częściej mamy do czynienia w największych firmach (45 proc.), natomiast rzadziej w firmach mniejszych, zatrudniających od 50 do 249 osób (29 proc.) oraz od 10 do 49 osób (33 proc.).

- Optymizm przedsiębiorców ma swoje odzwierciedlenie w chęci do inwestowania. Na swojej liście PAIiIZ ma o 20 projektów więcej niż dokładnie rok temu. Obecnie obsługiwani inwestorzy deklarują też chęć utworzenia większej liczby miejsc pracy - aż o 5200 w porównaniu z ubiegłym rokiem. To doprawdy imponujący wzrost - wskazuje Sławomir Majman, prezes zarządu PAIiIZ.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.