Polak pracuje tylko cztery godziny dłużej tygodniowo od Duńczyka. A ile zarabia?

Duńczycy, spośród wszystkich europejskich narodów, spędzają w pracy najmniej czasu - średnio 38,8 godzin tygodniowo. Okazuje się, że Polacy pracuję tylko cztery godziny dłużej od nich.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polak pracuje tylko cztery godziny dłużej tygodniowo od Duńczyka. A ile zarabia?

PODZIEL SIĘ


Autor: InfoWire.pl

31 lip 2015 15:17


W 2014 r. w ciągu tygodnia pracowaliśmy przeciętnie 42,4 godz., a nasze średnie miesięczne zarobki wynosiły równowartość 634 euro netto – wynika z danych opublikowanych przez Eurostat.

- Jeśli chodzi o czas pracy, wypadamy dobrze na tle krajów Europy, ponieważ tygodniowo pracujemy tylko cztery godziny dłużej od Duńczyków. Gorzej wygląda kwestia wynagrodzeń – Polska mieści się w środku europejskiej stawki. Jednak pod względem wzrostu płac nadal pozostajemy liderem wśród krajów unijnych z byłego bloku wschodniego – mówi serwisowi infoWire.pl Kazimierz Sedlak, dyrektor firmy Sedlak & Sedlak.

Czas pracy niewspółmierny z zarobkami

Najwięcej w Europie pracują mieszkańcy Turcji (51,4 godz. na tydzień). Długi czas pracy nie przekłada się na zarobki Turków – ich średnia miesięczna pensja to równowartość 590 euro netto. Jest to jeden z najniższych wyników wśród Europejczyków.

Po przeciwnej stronie znajdują się obywatele krajów skandynawskich, w których wynagrodzenia są wysokie, a tygodniowy czas pracy często nie przekracza 40 godz. Najkrócej na Starym Kontynencie pracują Duńczycy – przeciętnie 38,8 godz. w tygodniu, za co otrzymują na miesiąc średnio równowartość 2 752 euro netto.

Stosunkowo niedługi tydzień pracy mają również Norwegowie (39,1 godz.) oraz Finowie (40 godz.). Ci pierwsi zarabiają miesięcznie średnio równowartość 3 850 euro netto, ci drudzy – 2 480 euro netto.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Max 2016-02-05 14:50:18

tak tylko zapomnieliście dodać że wiekszość dorabia na czarno po godzinach i w rzeczywistowsci pracuje wiecej niz jakakolwiek europejska nacja :)

Adam 2015-08-05 08:30:12

Proszę zauważyć, że Turcja nie jest krajem europejskim. "Najwięcej w Europie pracują mieszkańcy Turcji"?