Polacy zaczną walczyć o podwyżki

W Polsce mamy już rynek pracownika? Prawda jest taka, że sytuacja na rynku pracy stale się poprawia - pracodawcy chcą zatrudniać, pojawia się też coraz więcej ofert pracy. Pracownicy nie zawahają się tego wykorzystać.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polacy zaczną walczyć o podwyżki

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

8 maj 2015 9:25


Jak czytamy w "Pulsie Biznesu", w marcu Kowalski niemal we wszystkich branżach dostawał więcej niż rok temu. Średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw poszybowało aż o 4,9 proc. - Przyspieszenie dynamiki płac może odzwierciedlać stopniowo rosnącą presję płacową, która jest następstwem silnego wzrostu popytu na pracę i dynamicznie obniżającej się stopy bezrobocia - mówi dla "PB" Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Plus Banku.

To oznacza, że coraz więcej Polaków zacznie ubiegać się o podwyżkę: sposoby są dwa - można pójść do szefa i o nią poprosić, albo wykorzystać fakt, że mamy do czynienia z rynkiem pracownika i rozejrzeć się za lepiej płatną pracą (wg badania Work Service co piąty baday Polak ma taki właśnie plan).

Rozmowa o podwyżce

Jeśli zdecydujemy się na pierwszą opcję, będziemy musieli przekonać szefa, że rzeczywiście zasługujemy na pieniądze, jakich żądamy. - Warto mieć argumenty pokazujące, co tak naprawdę w firmie robimy. Dodatkowe materiały, które ze sobą weźmiemy na rozmowę z szefem, będą świadczyły o tym, że przygotowaliśmy się do rozmowy i że jesteśmy zaangażowani w to, co robimy – mówi w rozmowie z Newserią Małgorzata Majewska, ekspert Monsterpolska.pl.

– Trzeba też sprawdzić, w jakiej kondycji jest nasza firma, bo może nasz sukces nie jest wystarczający dla firmy i wtedy trudno będzie o podwyżkę – dodaje Majewska.

Niech szef sam zaproponuje

Wiele osób uważa, że to szef powinien wyjść z inicjatywą podwyżki. Przełożony powinien dostrzec zaangażowane i dobre wyniki, które osiąga pracownik, a następnie docenić jego trud i pracę, zwiększając jego pensję.

– Osobiście jestem zwolennikiem systemu, w którym szef proponuje podwyżkę. Pracodawca oprócz oceny kompetencji, zasług i sukcesów pracownika, bierze pod uwagę również sytuację finansową firmy, o czym pracownik często zapomina – tłumaczy Antoni Styrczula, właściciel firmy Doradztwo PR.

A z rozmowami o podwyżkach, zwłaszcza zainicjowanych przez siebie, Polacy mają spory problem - prawie połowa z nas (48 proc.) nigdy nie uczestniczyła w takiej rozmowie – wynika raportu Pracuj.pl opracowanego na podstawie badania TNS.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

x 2015-08-04 17:19:58

Proszę bardzo,to jest idealny przykład jak prasa kłamie,brak słów!