Polacy vs. Niemcy - jakimi są pracownikami i ile zarabiają?

0 0
Polacy vs. Niemcy - jakimi są pracownikami i ile zarabiają?

Choć zarobki Polaków pozostawiają wiele do życzenia, to jednak polscy pracownicy starają się wykonywać swoją pracę z zaangażowaniem. Natomiast Niemcy na wynagrodzenia narzekać nie mogą. To, co ich męczy to stres i przepracowanie.

Z badań CBOS wynika, że 95 proc. Polaków uważa, że warto sumiennie wykonywać swoją pracę, nawet gdy nie jest szczególnie ambitna. Z drugiej strony co trzeci pracownik gdyby mógł, zmieniłby miejsce pracy - takie wnioski potwierdzają badania Instytutu Ekonomicznego NBP. Tymczasem Niemiec zmienia pracę średnio co 3-4 lata. Wyniki ankiety niemieckiego Instytutu Badań Przyszłości Pracy (IZA) na zlecenie Fundacji Bertelsmanna pokazują, niemiecki pracownik jest skłonny do poświęceń, aby polepszyć jakość swojego życia.

Z badań Eurostatu wynika, że Polacy najdłużej szukają pracy w UE - zajmuje im to średnio rok. Bezrobocie w Polsce wynosi 10,1 proc., z kolei w Niemczech jest o połowę mniejsze. Także polskich kobiet na rynku pracy jest znacznie mniej niż niemieckich. W Niemczech 68 proc. kobiet pracuje, z czego jedynie 20 proc. na pełen etat. Natomiast w Polsce pracę podjęło 53 proc. płci żeńskiej, a 17 proc. z nich ma pełen etat - informuje "Deutsche Welle".

Pomimo, że średnia krajowa w Polsce wynosi ok. 3600 zł brutto (dane GUS), to nadal jesteśmy w końcówce europejskiej listy płac. Jak podaje "DW" zarobki w Niemczech są ok. trzy do czterech razy większe.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.