Polacy szybciej zarabiają na wakacje. Prawie 3 godziny szybciej

0 0

W tym roku pracujemy krócej na swoje wakacje. Przeciętny Polak potrzebuje ok. 16 dni, aby zarobić na wakacje o wartości 2 tys. zł. Jest to ok. 2,5 godziny mniej, niż w ubiegłym roku. Najłatwiej ma prezes spółki giełdowej, a najtrudniej kasjer – to się nie zmieniło.

Work Service prezentuje dane, ile Polacy muszą pracować, aby pozwolić sobie na wakacje (szczegóły w galerii).

Według najnowszych badań GUS średnie płace w Polsce w maju wzrosły od zeszłego roku o ok. 2,3 proc. Teraz Polak zarabiający średnią krajową otrzymuje 3699,67 zł brutto, czyli 2 644,13 zł na rękę. Przyjmując kwotę 2 000 zł za wystarczającą, aby wybrać się na tygodniowy urlop za granicę - potrzeba prawie 16 dni pracy za średnią pensję, aby na niego zarobić.

W zależności od wysokości zarobków czas pracy na wakacyjny urlop może wynosić zaledwie dzień, albo i miesiąc. Jednak w stosunku do 2012 roku dla wszystkich grup czas pracy skrócił się - średnio o 2,5 godziny.

- Z roku na rok czas pracy Polaków potrzebny do zarobienia na wakacje skraca się. Z jednej strony oznacza to, że Polacy stają się coraz zamożniejszym narodem, natomiast z drugiej, że konkurencja na rynku usług turystycznych zwiększa się i ceny wycieczek zagranicznych nie rosną. Jeśli chodzi o wycieczki do krajów zagrożonych kryzysem takich jak Grecja, Hiszpania, czy Egipt - ich ceny nawet spadają - wyjaśnia Krzysztof Inglot dyrektor Działu Rozwoju Rynków.

Kasjer zarabiający niecałe 1 700 zł musi poświecić 25 dni, aby wybrać się na tygodniowy urlop za granicę.

- To sporo, biorąc także pod uwagę koszty utrzymania, które przecież każdego miesiąca trzeba ponosić. Dlatego większość osób zarabiających niewiele decyduje się na urlop w kraju lub po prostu wyjeżdża do rodziny - komentuje Krzysztof Inglot.

Dla osoby zarabiającej mniej więcej średnią krajową zagraniczny urlop oznacza minimum 15 dni pracy. Tak więc dla pielęgniarki jest to 18,58 dnia, dla elektryka prawie 15 dni, a dla księgowej 14 dni.

W zawodach takich jak: sędzia, programista, farmaceuta potrzeba na to od 5 do 8 dni. W zdecydowanej czołówce jest lekarz specjalista oraz prezes, którzy za względu na wysokie zarobki wybiorą zapewne bardziej kosztowny wyjazd.

Wzrost płac w niektórych zawodach wynika przede wszystkim z migracji zarobkowej.

- Elektryków, czy kasjerów jest w kraju mniej, ponieważ wiele osób zdecydowało się na wyjazd za granicę - sezonowy lub dłuższy. Zapotrzebowanie na księgowych, a także ich płace wzrosły ze względu na dynamiczny rozwój Centrów Usług Wspólnych - tłumaczy Krzysztof Inglot i dodaje.

- Systematyczny wzrost płac w większości gałęzi gospodarki, to trend, który będzie nadal występował, dopóki średnie wynagrodzenie w Polsce nie zrówna się ze średnim europejskim - co potrwa jeszcze kilka dobrych lat.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.