Polacy lokują miliardy za granicą. Gdzie?

• Polscy inwestorzy bezpośredni w 2015 r. zainwestowali za granicą 12,1 mld zł - podał NBP w raporcie.
• Największe transakcje polskich rezydentów z tytułu inwestycji bezpośrednich za granicą miały miejsce na Cyprze i w Szwajcarii.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polacy lokują miliardy za granicą. Gdzie?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

17 paź 2016 7:30


"W 2015 r. polscy inwestorzy bezpośredni zainwestowali za granicą 12,1 mld zł, przy czym inwestycje w akcje i inne formy udziałów kapitałowych wyniosły 10,9 mld zł, ujemne reinwestycje zysków (dywidendy z osiągniętych w poprzednim roku zysków były większe niż zyski osiągnięte w 2015 r.) osiągnęły poziom -0,6 mld zł, inwestycje z tytułu instrumentów dłużnych wyniosły 1,9 mld zł" - napisano w raporcie.

"Największe transakcje polskich rezydentów z tytułu inwestycji bezpośrednich za granicą miały miejsce na Cyprze (11,2 mld zł) i w Szwajcarii (4,0 mld zł). Polscy inwestorzy bezpośredni wycofywali kapitał (dezinwestycje) m.in. z Luksemburga (-2,2 mld zł), natomiast w przypadku Szwecji (-4,4 mld zł) ujemna kwota wynikała z zaciągnięcia przez inwestorów bezpośrednich nowych zobowiązań od swoich podmiotów zależnych" - dodano.

Czytaj też: Polacy przesyłali do Polski ponad 16 mld zł

Z raportu NBP wynika, że w 2015 r. polskie inwestycje bezpośrednie za granicą trafiły przede wszystkim do podmiotów zajmujących się działalnością finansową i ubezpieczeniową, w szczególności do holdingów finansowych (13,1 mld zł) oraz górnictwem i wydobywaniem (4,3 mld zł). Kapitał wycofywano natomiast z podmiotów związanych z działalnością profesjonalną, naukową i techniczną (-6,4 mld zł).

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.