Polacy lokują miliardy za granicą. Gdzie?

0 0
Polacy lokują miliardy za granicą. Gdzie?
W 2015 r. polskie inwestycje bezpośrednie za granicą trafiły przede wszystkim do podmiotów zajmujących się działalnością finansową i ubezpieczeniową (fot.flickr/Frits Ahlefeldt-Laurvig)

• Polscy inwestorzy bezpośredni w 2015 r. zainwestowali za granicą 12,1 mld zł - podał NBP w raporcie.
• Największe transakcje polskich rezydentów z tytułu inwestycji bezpośrednich za granicą miały miejsce na Cyprze i w Szwajcarii.

"W 2015 r. polscy inwestorzy bezpośredni zainwestowali za granicą 12,1 mld zł, przy czym inwestycje w akcje i inne formy udziałów kapitałowych wyniosły 10,9 mld zł, ujemne reinwestycje zysków (dywidendy z osiągniętych w poprzednim roku zysków były większe niż zyski osiągnięte w 2015 r.) osiągnęły poziom -0,6 mld zł, inwestycje z tytułu instrumentów dłużnych wyniosły 1,9 mld zł" - napisano w raporcie.

"Największe transakcje polskich rezydentów z tytułu inwestycji bezpośrednich za granicą miały miejsce na Cyprze (11,2 mld zł) i w Szwajcarii (4,0 mld zł). Polscy inwestorzy bezpośredni wycofywali kapitał (dezinwestycje) m.in. z Luksemburga (-2,2 mld zł), natomiast w przypadku Szwecji (-4,4 mld zł) ujemna kwota wynikała z zaciągnięcia przez inwestorów bezpośrednich nowych zobowiązań od swoich podmiotów zależnych" - dodano.

Czytaj też: Polacy przesyłali do Polski ponad 16 mld zł

Z raportu NBP wynika, że w 2015 r. polskie inwestycje bezpośrednie za granicą trafiły przede wszystkim do podmiotów zajmujących się działalnością finansową i ubezpieczeniową, w szczególności do holdingów finansowych (13,1 mld zł) oraz górnictwem i wydobywaniem (4,3 mld zł). Kapitał wycofywano natomiast z podmiotów związanych z działalnością profesjonalną, naukową i techniczną (-6,4 mld zł).

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.