Polacy chcą szybszej emerytury, nawet jeśli ma być niższa

0 0
Polacy chcą szybszej emerytury, nawet jeśli ma być niższa
60 proc. ankietowanych popiera prezydencki projekt ustawy cofający wydłużenie wieku emerytalnego. (Fot.: sxc.hu)

76 proc. ankietowanych w sondażu przeprowadzonym przez Panel Badawczy Ariadna uważa, że staż pracy powinien być dodatkowym kryterium przejścia na emeryturę.

Zdaniem ekspertów Polacy chcą szybko pobierać świadczenia, nawet jeśli będą one niskie.

Ankieta pokazuje, że Polacy (ponad 60 proc. ankietowanych) popierają prezydencki projekt ustawy cofający wydłużenie wieku emerytalnego i przywracający wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przeciwnego zdania było 27 proc. uczestników ankiety.

- Takie wyniki są po myśli związkowców - czytamy w artykule "Dziennika Gazety Prawnej", który zlecił badanie. Gazeta cytuje wypowiedź rzecznika Solidarności Marka Lewandowskiego:

- To pokazuje coś, o czym mówiliśmy w momencie wprowadzania wydłużenia wieku emerytalnego, że społeczeństwo jest temu przeciwne i nie można wprowadzać reformy szybko bez zdobycia społecznej akceptacji.

Inaczej widzi problem rzecznik finansowy Aleksandra Wiktorow.

- To pokazuje, że nasi obywatele nie mają pojęcia, jak wygląda system emerytalny i od czego zależy wysokość emerytury - powiedziała w wypowiedzi dla "DGP".

- Zapewne wiele z tych osób zakłada, że przejdą na emeryturę i będą nadal pracować - zauważa z kolei Jakub Borowski, który pracuje jako główny ekonomista w Credit Agricole. Podkreśla, że ludzie nie rozumieją, iż wysokość świadczeń zależy od tego, ile się nazbierało oraz ile się będzie żyło, a nie od stażu pracy.

Komentując poparcie dla idei uczynienia stażu jednym z kryteriów przechodzenia na emeryturę "Dziennik Gazeta Prawna" wskazuje, że wynik sondażu może być istotnym politycznym argumentem dla zmiany prezydenckiego projektu ustawy, który zajmuje się obecnie Sejm.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.