Polacy chcą rozmawiać o zarobkach, ale... cudzych

Połowa badanych irytuje się, kiedy ma rozmawiać o swoim wynagrodzeniu, a 20 proc. boi się takich rozmów. Okazuje się jednak, że Polacy chętnie prowadziliby dialog na temat pensji innych osób.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polacy chcą rozmawiać o zarobkach, ale... cudzych

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

18 mar 2014 13:40


Jak pokazuje raport „Polacy mówią o płacy", zrealizowany we współpracy z ośrodkiem badawczym TNS Polska, ponad 50 proc. badanych irytuje, gdy ktoś pyta ich o wynagrodzenie, a czterech na dziesięciu (42 proc.) odczuwa zakłopotanie, gdy ma rozmawiać z innymi o zarobkach. Co więcej, aż 20 proc. respondentów boi się takich rozmów. Niemal połowa badanych (48 proc.) uważa, że zarobki są w Polsce tematem tabu, o którym się nie rozmawia.

- Badania socjologiczne pokazują, że praca zawodowa należy do wysoko cenionych przez Polki i Polaków wartości, a większość z nas (59 proc.) deklaruje zadowolenie z pracy. Nie oznacza to satysfakcji z zarobków - jedynie jedna czwarta badanych deklaruje zadowolenie z sytuacji finansowej i wysokości dochodów, wynika z badania CBOS. Ponadto jest to temat, o którym niechętnie rozmawiamy z innymi. Sądzić więc można, że istnieje tabu kulturowe, zapewne powodowane wpajanym podczas wychowania przekonaniem, że nie powinniśmy się interesować sprawami innych osób, a zwłaszcza ich dochodami - komentuje prof. dr hab. Małgorzata Fuszara, ekspert kampanii „Zarobki bez tabu".

Chcemy wiedzieć, ile zarabiają inni

Tymczasem, aż 46 proc. badanych chciałoby znać wysokość zarobków innych osób, pracujących na tym samym stanowisku, w tej samej branży. Zainteresowanie tym tematem częściej wykazują ludzie młodzi. Taką odpowiedź wskazało aż 64 proc. respondentów w przedziale wiekowym od 18-29 lat oraz 54 proc. w wieku 30-39 lat.

Dla porównania, wśród osób po 50-tym roku życia tego zdania jest około jedna trzecia badanych. Odpowiadając na te zapotrzebowanie, na rynku pojawiają się raporty, które pozwalają porównać swoje wynagrodzenie na tle branży, bez konieczności poruszania tego tematu z innymi m.in. serwis Zarobki.pracuj.pl, na którym ankietę wypełniło już ponad 180 tys. osób.

- Bardzo duży wpływ na swobodę poruszania kwestii wynagrodzeń mają pracodawcy i ustalane przez nich reguły zatrudnienia. Często zdarza się, że oczekują od pracownika deklaracji zachowania wynegocjowanych warunków zatrudnienia w tajemnicy. Pozwala to na pozostawienie sobie pola manewru w przypadku negocjacji podwyżek oraz wynagrodzeń podczas rekrutacji, co może stanowić dla pracodawców źródło znacznych oszczędności - twierdzi Maciej Bąk, ekspert ds. Raportów Wynagrodzeń serwisu Zarobki.pracuj.pl

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.