Podwyżki w administracji nie ominą służby celnej, coraz silniej reprezentowanej przez kobiety

0 0
Podwyżki w administracji nie ominą służby celnej, coraz silniej reprezentowanej przez kobiety
Wysokość podwyżek dla celników będzie zależała od osób zarządzających kadrami. /fot. www.mf.gov.pl

- Przyszłoroczne podwyżki płac w administracji obejmą także służbę celną, ale wysokość wzrostu wynagrodzeń będzie zależała od decyzji osób zarządzających kadrami - poinformował w czwartek (15 października) Mateusz Szczurek, minister finansów w czasie konferencji "Kobiety w Służbie Celnej".

- Cieszę się, że po długim okresie mrożenia wynagrodzeń udało się wygospodarować pieniądze na te podwyżki - powiedział minister. Zaznaczył, że wielkość podwyżek będzie zależała od osób zarządzających kadrami.

- Tak samo, jak w innych działach administracji nie zaplanowaliśmy jakiejś konkretnej kwoty bazowej, która idzie do góry i automatyzmu w podwyżkach. Tak samo nie ma go w służbie celnej - podkreślił. Przypomniał, że w sumie na podwyżki w administracji przeznaczono w przyszłorocznym budżecie 2 mld zł.

Kobiety w służbie celnej

Wiceminister finansów, szef służby celnej Jacek Kapica poinformował natomiast, że od kilku lat systematycznie wzrasta liczba kobiet w służbie celnej i ich wpływ na działalność i sprawność tej służby. Przytoczył dane statystyczne z końca 2014 r., z których wynika, że w jednostkach organizacyjnych służby celnej na ogólne zatrudnienie 15 tys. 72 osób, kobiety stanowią 43,02 proc. (6 tys. 484 osoby).

- Ten stopień udziału kobiet w poszczególnych komórkach jest oczywiście inny w zależności od tego, z jakim charakterem pracy mamy do czynienia - wyjaśnił. Dodał, że na 93 osoby zajmujące stanowiska kierownicze (dane za maj 2014 r.), czyli dyrektorów, naczelników i ich zastępców, 34 stanowiska zajmowały kobiety.

- Wydaje mi się, że w tym przypadku trzeba więcej asertywności, więcej chęci wzięcia udziału w tej konkurencji - dodał. Zaznaczył, że kobietom w służbie celnej na pewno nie brakuje kompetencji, wiedzy i odpowiedzialności, jednak one same też muszą dawać sobie szanse na wybór na stanowisko kierownicze.

Kapica zapewnił, że obowiązujące przepisy przy mianowaniu i rekrutacji na kierownicze stanowiska są przyjazne dla kobiet i nie naruszają zasad równego traktowania ze względu na płeć.

- Kryterium wyboru jest zawsze obiektywna i pozytywna ocena z danego testu, z wiedzy kompetencji i predyspozycji - poinformował. Podkreślił, że służba celna jest przyjazna dla kobiet - nie ma problemu z powrotem do pracy po urlopie macierzyńskim, a możliwość skorzystania z elastycznego czasu pracy ułatwia godzenie życia zawodowego z rodzinnym.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.