Podwyżki dla personelu medycznego: Konstanty Radziwiłł nie może się zgodzić na propozycję związków

• Po tym jak przedstawiono propozycję podwyżek w służbie zdrowia autorstwa Porozumienia Zawodów Medycznych, Konstanty Radziwiłł stwierdził jej założenia za nierealne.
• - Musimy się dostosować do możliwości - mówił minister w piątek (17 lutego). - Projekt Porozumienia Zawodów Medycznych jest nie do spełnienia. Przygotowaliśmy projekt bardziej umiarkowany.
• Jak często, w przypadku podwyżek w budżetówce, propozycje związków są sprzeczne z możliwościami finansowymi systemu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Podwyżki dla personelu medycznego: Konstanty Radziwiłł nie może się zgodzić na propozycję związków

PODZIEL SIĘ


Autor: GP

17 lut 2017 9:10


W piątek (17 lutego) minister zdrowia Konstanty Radziwiłł odpowiadał związkom zawodowym w służbie zdrowia na postulaty podwyżek. Porozumienie Zawodów Medycznych wystosowało do resortu projekt zmian w prawie, które mają podnieść wynagrodzenia w opiece zdrowotnej. Minister, choć zgadza się z postulatem, zastrzegł, że spełnienie życzeń strony związkowej nie jest możliwe.

- Lekarze chcieliby zarabiać kilkanaście tysięcy - mówił w Programie Trzecim Polskiego Radia polityk. - To poziom, na który Polska nie może sobie pozwolić i to nie jest niechęć do podnoszenia płac, to kwestia możliwości budżetowych naszego kraju.

W propozycji mówiło się o podwyżce dla rezydentów, tak by w ciągu najbliższych lat, do 2020 roku, dojść do poziomu 5 200 zł miesięcznie za pracę lekarza na tym stanowisku. Minister zaznaczał ,że taka opcja nie jest realna. Zarazem przypominał, że jego urzędnicy mają inne rozwiązanie.

- Musimy się dostosować do możliwości - mówił jeszcze Radziwiłł. - Projekt Porozumienia Zawodów Medycznych jest nie do spełnienia. Jest przygotowany projekt bardziej umiarkowany.

Na poparcie swoich propozycji Radziwiłł zapowiedział, że projekt resortu jest w "zaawansowany" pracach legislacyjnych.

- Proszę mieć świadomość, że oczekiwania to jedno a możliwości systemu to drugie - referował Radziwiłł. Dla szefa resortu zdrowia, ostatecznie to zawsze kwestia ilości środków w systemie. Musi on pogryć nie tylko płace, ale i wydatki na szereg innych elementów składających się na system opieki zdrowotnej.

Obywatelski projekt ustawy w sprawie warunków zatrudnienia w ochronie zdrowia to propozycja spisana w dniu 19 stycznia 2017. Od tego dnia trwa proces zbierania podpisów pod tym projektem, który (jeśli uda się zebrać powyżej 100 tysięcy sygnatur) może zakończyć się wpłynięciem pomysłu do Sejmu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.