Podlaskie. 900 bezrobotnych ma szanse na wsparcie dzięki środkom z UE

Około 900 bezrobotnych z województwa podlaskiego ma szanse na staże, praktyki, subsydiowanie zatrudnienia czy doposażenie miejsc pracy dzięki 9 mln zł z UE. Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku właśnie ogłosił konkurs na najlepsze projekty.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Podlaskie. 900 bezrobotnych ma szanse na wsparcie dzięki środkom z UE

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

25 maj 2013 22:57


Wnioski można składać do 28 czerwca 2013 r. Realizacja najlepszych projektów powinna się zacząć jesienią.

O pieniądze na aktywizację zawodową mogą się ubiegać różne podmioty, np. organizacje pozarządowe, instytucje szkoleniowe, czy działające na rzecz bezrobotnych, ale też jako - jako partnerzy w projekcie - przedsiębiorcy, którzy chcieliby w swoich firmach zorganizować staże, praktyki, subsydiować zatrudnienie i jednocześnie wyposażyć lub doposażyć miejsca pracy. Możliwe jest też sfinansowanie pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego oraz szkoleń. W ogłoszeniu o konkursie podano, że nie mogą się starać o te środki osoby fizyczne.

Wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Hubert Ostapowicz powiedział PAP, że to ostatni taki konkurs w regionie finansowany z programu Kapitał Ludzki w kończącej się perspektywie finansowej UE. Pierwotnie na konkurs miały być przeznaczone 4 mln zł, ale pula została zwiększona do 9 mln zł, dzięki przesunięciom do regionu pieniędzy centralnych w tym programie.

Ocenił, że średnio pomoc na osobę wynosi 10 tys. zł. Skorzystać może więc około 900 osób. "To bardzo dużo" - dodał.

Zgodnie z założeniami konkursu, pieniądze podzielono na poszczególne obszary województwa podlaskiego. 2,7 mln zł kierowane jest do mieszkańców Suwałk oraz powiatów: augustowskiego, suwalskiego, sejneńskiego, grajewskiego i monieckiego.

Ponad 3,1 mln zł to wsparcie kierowane do bezrobotnych z Białegostoku, powiatu białostockiego oraz powiatu sokólskiego. 1,8 mln zł trafi do mieszkańców Łomży oraz powiatów: łomżyńskiego, kolneńskiego i zambrowskiego. 1,35 mln zł wesprze natomiast osoby bez pracy z powiatów; bielskiego, hajnowskiego, siemiatyckiego i wysokomazowieckiego.

Dotychczas w Podlaskiem z różnych form pomocy w ramach unijnych środków na aktywizację zawodową skorzystało ponad 30 tys. osób - poinformował PAP Hubert Ostapowicz.

Dominowały staże zawodowe. Zgodnie z zasadami nie mogą być one krótsze niż 3 miesiące, a zazwyczaj trwały około pół roku. PO stażu pracodawca jest też zobowiązany zatrudnić taką osobę na czas nie krótszy niż 3 miesiące. "To dobry, efektywny instrument" - dodał Ostapowicz.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.