Poczta Polska: Aby odnieść sukces, wynagrodzenia muszą zostać uzależnione od efektów

Spór ws. wynagrodzeń w Poczcie Polskiej trwa. Aby zyskać przewagę konkurencyjną na rynku, pracodawcy muszą ograniczyć koszty pensji, które są podstawową wielkością w kosztach spółki. Pracownicy nie zgadzają się i chcą walczyć o swoje.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Poczta Polska: Aby odnieść sukces, wynagrodzenia muszą zostać uzależnione od efektów

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

17 paź 2014 9:59


Poczta Polska przeszła restrukturyzację. Wiele osób straciło pracę, ale zawarty dwa lata temu układ zbiorowy gwarantował pozostałym finansowe bezpieczeństwo. Teraz ma się to zmienić, bo władze firmy ustaliły nowe zasady zatrudniania i liczenia wynagrodzeń. Pracownicy Poczty Polskiej postanowili walczyć o godną pracę i płacę.

Czytaj więcej: 6 tys. pracowników Poczty Polskiej będzie walczyło o swoje prawa

Nieco inaczej na sprawę zapatruje się Poczta Polska, która twierdzi, że z prowadzi rokowania ze związkowcami w sprawie zawarcia nowego układu zbiorowego pracy. Poprzedni, który wszedł w życie niespełna 4 lata temu, był już renegocjowany po roku.

- Obecne zmiany to skutek koniecznego dostosowania się do zmieniającego się otoczenia biznesowego. Nie powinno to być zaskoczeniem dla pracodawcy, jak i związków, prace nad tym trwają od 2012 roku - mówi Zbigniew Baranowski z Poczty Polskiej.

Czytaj też: Poczta Polska: Szansa na porozumienie ws. płac

Poczta zatrudnia na umowach o pracę blisko 80 tysięcy osób. Rynek pocztowy wymusza działania, które dla jednych oznaczają radykalne zmniejszanie kosztów ponoszonych na wynagrodzenia pracownicze. Uzyskuje się to poprzez zatrudnianie w inny sposób niż za pomocą umowy o pracę. Natomiast Poczta Polska, w której koszty wynagrodzeń są z jednej strony podstawową wielkością w kosztach spółki, z drugiej zaś których zmiana do poziomu kosztów u konkurencji nie jest możliwa, wybrała drogę zwiększania swojej efektywności.

- Z tego powodu wypowiedzieliśmy układ zbiorowy pracy i przedstawiliśmy propozycję nowego systemu wynagradzania pracowników dostosowanego do konieczności osiągania większych efektów, jednakże w oparciu o umowy o pracę, ubezpieczenie społeczne, prawo do urlopu - wyjaśnia Baranowski.

Czytaj też: Poczta Polska chce być konkurencyjna. Wdraża nowy system wynagrodzeń

Zdaniem Poczty Polskiej, aby spółka mogła odnieść sukces, wynagrodzenia muszą zostać w jak największym stopniu uzależnione od efektów. - Nie mamy na to zbyt wiele czasu bo kolejne duże projekty będą wymagały od nas radykalnie większej efektywności niż dotychczas. Dlatego działania naszych partnerów związkowych polegające na organizacji wydarzeń poza forum rokowań układowych, rozumieć należy wyłącznie jako wywieranie presji mające odnieść skutek w tych rokowaniach - komentuje Baranowski.

- Jesteśmy umówieni ze stroną związkową na przyspieszenie merytorycznego dialogu. Już w kolejnym tygodniu spotykamy się na dwudniowej sesji negocjacyjnej, podczas której negocjować będziemy kolejne prawa i obowiązki Poczty Polskiej, pracowników i związków zawodowych - podsumowuje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.