Po co te nerwy? Czyli Polaków rozmowy o podwyżkach

0 0

Rozmowa o podwyżce u 41 proc. pracujących Polaków wywołuje zdenerwowanie. Denerwujemy się w trakcie rozmowy, ale i przed nią, myśląc o tym... jak zareaguje szef.

Co piąty pracownik przyznaje, że obawa o nerwową reakcję szefa powstrzymuje go przed zainicjowaniem rozmowy o wynagrodzeniu, a 70 proc. Polaków uważa, że aby otrzymać podwyżkę, trzeba mieć dobre relacje z szefem, wynika z raportu Pracuj.pl „Podwyżka bez tabu” zrealizowanego na podstawie badań TNS Polska.

Czytaj też: Niemal co drugi Polak nigdy nie rozmawiał o podwyżce. Dlaczego?

Nie ulega wątpliwości, że rozmowy o podwyżce nie należą do najprostszych - prawie połowie Polaków (41 proc.) towarzyszy wtedy zdenerwowanie; częściej takie emocje występują u kobiet (49 proc.) niż u mężczyzn (35 proc.). Co ciekawe, najczęściej do zdenerwowania podczas rozmowy przyznają się osoby z wyższym wykształceniem (45 proc.), a najrzadziej te z zasadniczym zawodowym (35 proc.).

Czytaj też: Chcą zarabiać, więcej ale nie pytają o podwyżki. Tak jest z połową Polaków

Wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Pracuj.pl pokazują, że rozmowy o podwyżce mogą wywoływać jednak również pozytywne emocje. Część pracowników traktuje negocjowanie podwyżki jako wyzwanie, a nie tylko stresującą ostateczność - co czwarty respondent przyznaje, że podczas rozmowy o zarobkach ze swoim przełożonym odczuwa ekscytację, a 23 proc. - radość.

Dbanie o pozytywne stosunki z szefem przekładają się na większa szansę na podwyżkę?

Tak właśnie uważa większość badanych Polaków. Blisko 70 proc. respondentów twierdzi, że aby otrzymać podwyżkę, niezbędne są dobre relacje z przełożonym. Co więcej, aż 21 proc. pracowników przyznaje, że nie inicjuje rozmowy o wyższym wynagrodzeniu w obawie o zdenerwowanie szefa.

Lęk o reakcję szefa potęguje się wraz wiekiem; tylko 16 proc. pracujących Polaków w wieku do 40 roku życia, ale już prawie 30 proc. respondentów w wieku powyżej 50 lat odwleka rozmowę o podwyżce ze względu na obawę przed reakcją szefa.

* Raport Pracuj.pl: „Podwyżka bez tabu” został opracowany na podstawie badań przeprowadzonych przez TNS na zlecenie Pracuj.pl w dniach 10-15 września 2014 r. na reprezentatywnej grupie pracujących Polaków (n=1000)

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.