Płace w Polsce 2016 (19 branż, prawie 400 stanowisk): Sprawdź czy zarabiasz tyle, ile powinieneś

• Eksperci Hays Poland opublikowali obszerny raport płacowy „Trendy na rynku pracy w 2016 r.”
• Analizując raport można łatwo sprawdzić, czy nasze wynagrodzenie jest adekwatne.
• Przewidywany jest dalszy rozwój rynku pracownika.
• Pracodawcy coraz chętniej inwestują w działy personalne.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Płace w Polsce 2016 (19 branż, prawie 400 stanowisk): Sprawdź czy zarabiasz tyle, ile powinieneś

PODZIEL SIĘ


Autor: Jakub Prokop

18 sty 2016 14:12


Raport, dotyczący wysokości płac w sektorach rynkowych obsługiwanych przez konsultantów Hays Poland, jest efektem współpracy z Akademią Leona Koźmińskiego. Zawiera zestawienie poziomów wynagrodzeń dla wykwalifikowanych specjalistów i kadry menedżerskiej w podziale na 19 specjalizacji.

Dane zgromadzone przez ostatnie 12 miesięcy pozwalają nie tylko na przegląd obecnej sytuacji, ale postawienie prognoz na cały 2016 rok.

Analiza wynagrodzeń w poszczególnych sektorach rynku powstała na podstawie kilku tysięcy projektów rekrutacyjnych zleconych Hays Poland zarówno przez klientów z sektora MSP, jak i duże międzynarodowe korporacje.

Dane zawierają poziomy minimum (*), maksimum (*) oraz najczęściej oferowane (**) miesięczne wynagrodzenia w złotych brutto dla osób pracujących na pełny etat, uśrednione dla terytorium Polski.

- Obraz rynku pracy fachowców wyłaniający się z raportu Hays Poland jest zdecydowanie optymistyczny. Osoby dobrze wykształcone, uważnie śledzące trendy i uzupełniające wiedzę między innymi na studiach podyplomowych i MBA są poszukiwane na rynku, zarabiają dobrze i mają powody do satysfakcji - uważa dr hab. Witold Bielecki, prof. ALK, rektor Akademii Leona Koźmińskiego.

Zasoby ludzkie

- Firmom coraz bardziej zależy na dobrym wizerunku, co przekłada się na pojawianie się w działach HR stanowisk poświęconych wyłącznie employer brandingowi. Specjaliści w tej dziedzinie najczęściej odpowiadają zarówno za tworzenie możliwości rozwoju i przyjaznej atmosfery pracy, jak i za działania skierowane do potencjalnych pracowników. W ostatnim czasie, w ramach działów HR tworzone są również stanowiska specjalistyczne, odpowiedzialne za tworzenie strategii rozwojowej pracowników oraz przygotowywanie i prowadzenie szkoleń - czytamy w raporcie.

Bankowość, leasing i faktoring

- Trwająca konsolidacja banków oraz szybki rozwój nowych technologii przekładają się na zmniejszenie liczby tradycyjnych placówek na rzecz bankowości internetowej oraz mobilnej. Taka sytuacja sprawia, że w polskim sektorze bankowym tymczasowo zagościł rynek pracodawców, który ma realny wpływ na obniżenie wynagrodzeń pracowników. Ponadto, banki chcąc obniżyć koszty stałe, coraz częściej tworzą systemy bonusowe, obejmujące głównie finalny efekt biznesowy. Dotyczy to przede wszystkim specjalistów w działach sprzedaży, ryzyka, wsparcia sprzedaży czy też projektów - komentują eksperci Hays.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.