Płace w Katowicach, Warszawie, Poznaniu: Ile zarabiają kobiety, a ile mężczyźni?

0 0
Płace w Katowicach, Warszawie, Poznaniu: Ile zarabiają kobiety, a ile mężczyźni?
Niezależnie od wielkości firmy, pensje kobiet odbiegały w 2015 r. od tego, ile zarabiali przedstawiciele płci przeciwnej. (Fot. fotolia)

• W 2015 r. kobiety zarabiały średnio o 800 zł mniej niż mężczyźni.
• Różnice w zarobkach między kobietami i mężczyznami są widoczne na wszystkich szczeblach zarządzania niezależnie od stażu pracy.
• Największe dysproporcje zaobserwowano w Gdańsku i Katowicach, gdzie różnice sięgały nawet 1400 zł na korzyść mężczyzn.

W 2015 roku kobiety zarabiały przeciętnie 3400 zł brutto miesięcznie, a więc o 800 zł mniej niż mężczyźni, którzy otrzymywali 4200 zł brutto. Ujmując to inaczej - mediana wynagrodzeń kobiet stanowiła niespełna 81 proc. wartości środkowej zarobków mężczyzn. Oznacza to, że luka płacowa wśród uczestników Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego w 2015 r. przez Sedlak&Sedlak wyniosła 19 proc.

Różnice w zarobkach między kobietami i mężczyznami są widoczne na wszystkich szczeblach zarządzania niezależnie od stażu pracy. Największe dysproporcje wystąpiły w przypadku dyrektorów. Przykładowo: kobiety ze stażem pracy od 6 do 8 lat, które zajmowały stanowiska dyrektorskie, otrzymywały przeciętnie 6450 zł. Stanowiło to jedynie 68 proc. mediany wynagrodzeń mężczyzn dyrektorów z identycznym stażem pracy.

Z kolei w przypadku pracowników szeregowych kobiety ze stażem pracy poniżej roku zarabiały przeciętnie 2200 zł brutto miesięcznie, a więc 92 proc. tego, co mężczyźni na stanowiskach szeregowych z tym samym doświadczeniem zawodowym.

Różnice płacowe a miasto

Jak się okazuje, we wszystkich analizowanych przez Sedlaka miastach, wynagrodzenia mężczyzn były wyższe niż kobiet. Największe dysproporcje zaobserwowano w Gdańsku i Katowicach, gdzie różnice sięgały aż 1400 zł na korzyść mężczyzn.

Podobnie było w Warszawie, gdzie płeć piękna zarabiała o 1348 zł mniej. Spośród wybranych miast najmniejsze różnice zauważono w Lublinie - na poziomie 525 zł brutto.

Niezależnie od wielkości firmy pensje kobiet odbiegały od tego, co otrzymywali przedstawiciele płci przeciwnej. Największe dysproporcje wystąpiły jednak w przypadku wielkich przedsiębiorstw, gdzie kobiety otrzymywały przeciętnie 3833 zł brutto, co stanowiło tylko 78 proc. mediany wynagrodzeń mężczyzn.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.