Płace w Hiszpanii nadal zamrożone

Hiszpańskie Ministerstwo Skarbu i Administracji zakomunikowało w czwartek związkom zawodowym, że wobec kryzysu rok 2014 będzie czwartym z rzędu rokiem zamrożenia płac pracowników administracji publicznej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Płace w Hiszpanii nadal zamrożone

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

27 wrz 2013 12:22


Według ekspertyzy madryckiego dziennika opozycyjnego "El Pais" zamrożenie płac sprawiło dotąd, że realne dochody pracowników, tj. siła nabywcza ich zarobków zmalała w ciągu trzech lat o 15 proc. (według związków zawodowych - o 20 proc.).

Od 2011 r. obowiązuje administrację publiczną dyspozycja rządowa, na mocy której na miejsce każdych dziesięciu przechodzących na emeryturę pracowników tego sektora wolno przyjąć jednego.

Czytaj też: Wzrosty wynagrodzeń w 2014 będą niższe niż w 2013 roku

W walce z ograniczaniem nadmiernie rozbudowanego w poprzednich latach zatrudnienia rząd uczynił jednak wyjątki dla szeregu sektorów publicznych, takich jak edukacja, służba zdrowia, służby bezpieczeństwa państwa, policja lokalna i policja regionów autonomicznych oraz siły zbrojne, a także wszystkie służby oraz instytucje zajmujące się walką z przestępczością.

Jak podało Ministerstwo Skarbu i Administracji, w tym roku do końca sierpnia w porównaniu z tym samym okresem 2012 r. obniżki płac i redukcje zatrudnienia przyniosły 238 milionów euro oszczędności.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.