Płace przyspieszają, zatrudnienie dalej rośnie

Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w październiku 5544,6 tys. osób i wzrosło o 7,6 tys., czyli o 0,1 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca - podał GUS.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Płace przyspieszają, zatrudnienie dalej rośnie

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

21 lis 2014 7:22


W październiku kontynuowany błl trend wzrostu zatrudnienia. Od początku roku zwiększyło się ono już niemal o 54 tys. osób. W październiku podobnie jak w poprzednich miesiącach tego roku poziom zatrudnienia był też wyraźnie wyższy niż w tym samym okresie ubiegłego roku (o 45 tys. osób czyli 0,8 proc.).

Pozytywny trend utrzymuje się mimo sezonowego charakteru rynku pracy w Polsce. Jesień jest zwykle okresem stabilizacji lub spadku zatrudnienia.

Czytaj też: Cud nad Wisłą? Pensje rosną, bezrobocie spada, a ryzyko utraty pracy niewielkie

Wyraźnie rośnie także przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw. W październiku wyniosło ono 3980,92 zł, czyli o ponad 80 zł, czyli 2,1 proc. więcej niż przed miesiącem. Płace inaczej niż zatrudnienie pod koniec roku zwykle rosną, jednak w 2014 r. ten wzrost wyraźnie przyspieszył.

To kolejna dobra wiadomość płynąca z gospodarki w ostatnim czasie. Zatem w następnych miesiącach może być jeszcze przestrzeń do poprawy na rynku pracy. Potwierdzają to dane napływające z urzędów pracy.

Czytaj też: Sadowski: bezrobocie w Polsce jest zjawiskiem sztucznym

Stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec października wyniosła 11,3 proc. W porównaniu do września zmniejszyła się o 0,2 pkt. proc., to pierwszy październikowy spadek od 6 lat.

Ważne jest, że ciągle wysoki jest popyt na pracę. Pracodawcy zgłosili w październiku do urzędów 97 tys. miejsc pracy i aktywizacji zawodowej, o 37 proc. więcej niż w październiku ubiegłego roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.