Płaca minimalna w Norwegii: Jak wyliczyć pensję kierowcy?

Od lipca w Norwegii obowiązuje nowa stawka minimalna dla kierowców. Jak zatem wyliczyć ich pensję?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Płaca minimalna w Norwegii: Jak wyliczyć pensję kierowcy?

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

21 lip 2015 11:35


W Norwegii od początku lipca obowiązuje nowa stawka minimalna dla krajowych i zagranicznych kierowców dokonujących przewozu na terenie królestwa. To kolejny cios w polską branżę transportową.

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju chce, aby Komisja Europejska oceniła zgodność tych przepisów z regulacjami Europejskiego Obszaru Gospodarczego, którego członkiem jest Norwegia.

Płaca minimalna w Norwegii

Norwegia wprowadziła płacę minimalną dla kierowców zawodowych w wysokości 158,32 NOK/godzinę (ok. 18 Euro).

Głównym celem wprowadzenia przepisów zbiorowych jest zapewnienie kierowcom zagranicznym warunków płacy i zatrudnienia równoważnych do tych obowiązujących kierowców norweskich oraz przeciwdziałanie nieuczciwej konkurencji.

- Nowe przepisy obejmą kierujących pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej pow. 3,5 tony, w tym również autobusami. Przepisy dotyczą kabotażu oraz niektórych rodzajów transportu międzynarodowego, z wyłączeniem transportu na potrzeby własne przedsiębiorstwa. Nie będą również działały w przypadku, gdy pracownik zostaje wysłany do firmy pozostającej w ramach tego samego koncernu lub z zagranicznej agencji pracy, a także wobec praktykantów/stażystów oraz osób objętych rządowymi programami pracy – tłumaczy Łukasz Włoch, główny ekspert Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców.

Zleceniodawcy, wykonawcy i dostawcy, którzy zawierają umowy przewozowe, obowiązani są do dostarczenia wszelkich informacji dotyczących warunków wynagradzania i warunków pracy jednak rynek transportowy musi jeszcze poczekać na dokładne wytyczne, w jaki sposób dokumenty powinny być tworzone, archiwizowane i przesyłane do służb weryfikujących poprawność naliczonych wypłat. Właściwym organem kontrolnym jest Norweska Inspekcja Pracy.

Kto zapłaci karę za nieprzestrzeganie przepisów?

Zgodnie z przepisami ustawy uczestnicy przewozu drogowego ponoszą solidarną odpowiedzialność z tytułu zapewnienia właściwych warunków płacy i pracy. Oznacza to, że zarówno organizatorzy, zleceniodawcy, wykonawcy i podwykonawcy mogą ponosić odpowiedzialność z tytułu niedopełnienia obowiązków w zakresie zapewnienia płacy minimalnej i diety.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.