Płaca minimalna w 2017 r.: Związki zawodowe pozytywnie o rządowej propozycji

0 0
Płaca minimalna w 2017 r.: Związki zawodowe pozytywnie o rządowej propozycji
Badania wykazują, że podwyższanie minimalnej płacy nie wpływa na zwiększenie poziomu bezrobocia (fot.PTWP)

OPZZ i Solidarność pozytywnie oceniają zaproponowaną przez rząd kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę na poziomie 2 tys. zł.

Kierownictwo OPZZ w komunikacie oceniło, że jest to odpowiedź rządu na jeden z postulatów wspólnego stanowisko związków zawodowych reprezentowanych w Radzie Dialogu Społecznego.

Czytaj też: Rząd przedstawia propozycje płacy minimalnej

"Jest to odpowiedź rządu na postulat OPZZ i pozostałych central związkowych, które w maju br. we wspólnym stanowisku zaproponowały, aby płaca minimalna wzrosła w 2017 r. o co najmniej 6,5 proc." - napisano w komunikacie.

"Jest to krok we właściwym kierunku, ale równocześnie dalece niewystarczający w kontekście powtarzanego przez nas od wielu lat oczekiwania, aby płaca minimalna wynosiła co najmniej 50 proc. płacy przeciętnej, czyli aktualnie około 2150 zł" - podkreśliło kierownictwo OPZZ.

Rzecznik prasowy NSZZ "Solidarność" Marek Lewandowski powiedział w środę (15 czerwca) że propozycja rządu jest krokiem w stronę głównego postulatu Solidarności i innych związków, by płaca minimalna wynosiła połowę przeciętnej płacy. "Jeśli rząd utrzyma to tempo, to niebawem będziemy mogli mówić, że minimalna płaca to połowa przeciętnego wynagrodzenia" - powiedział Lewandowski.

Jak dodał, badania wykazują, że podwyższanie minimalnej płacy nie wpływa na zwiększenie poziomu bezrobocia" - zaznaczył. W jego ocenie nie sprawdzą się też prognozy wzrostu szarej strefy, ponieważ uniemożliwią to inne zmiany w prawie, m.in. dotyczące zasad umów o pracę na piśmie przed podjęciem pracy, czy wykazanie zatrudnienia na etat przy ubieganiu się o zamówienia publiczne.

Czytaj też: Płaca minimalna: 2 tys. zł w 2017 r.? Cześć pracodawców przeciwko

Rząd przyjął we wtorek (14 czerwca) propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2017 r. na poziomie 2 tys. zł. To wyższa kwota, niż proponowało MRPiPS - 1920 zł. Rada Ministrów uznała, że jest ona niewystarczająca. Obecnie minimalne wynagrodzenie to 1850 zł.

Organizacje pracodawców reprezentowane w Radzie Dialogu Społecznego: Pracodawcy RP, Konfederacja "Lewiatan" i Business Centre Club są przeciw rządowej propozycji płacy minimalnej na 2017 r. na poziomie 2 tys. zł. Związek Rzemiosła Polskiego opowiada się za nią.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.