Płaca minimalna w 2015 r. wyniesie 1750 zł?

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej proponuje w 2015 roku większy wzrost minimalnego wynagrodzenia niż wynikałoby z ustawy, czyli do 1750 zł, a nie do 1731 zł – wynika z nieoficjalnych informacji. Na niższą kwotę wskazywały wcześniejsze doniesienia mediów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Płaca minimalna w 2015 r. wyniesie 1750 zł?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

9 cze 2014 19:49


Propozycja zyskała już akceptację Komitetu Rady Ministrów, we wtorek będzie przedmiotem obrad rządu.

„Minister pracy w ramach propozycji wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2015 roku, wnioskuje, żeby wynosiło ono 1750 zł, a nie jak wynika z ustawy 1731 zł" - powiedziało PAP źródło rządowe.

„Taka propozycja została w ostatni czwartek zaakceptowana przez Komitet Rady Ministrów, zyskała także akceptację Ministerstwa Finansów, które zwyczajowo blokowało wyższy wzrost płacy minimalnej niż wynikałoby z ustawy. Oczywiście ostateczna decyzja należy do rządu" - dodało.

Wcześniej prasa informowała, że przyszłoroczne najniższe wynagrodzenie wzrośnie tylko o 51 zł i wyniesie 1731 zł.

Od 1 stycznia 2014 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrosło o 80 zł i wynosi 1680 zł brutto.

Do 15 czerwca rząd ma ustawowy obowiązek przedstawić Komisji Trójstronnej propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia w roku następnym.

Rozmówca PAP wskazał też, że resort pracy zaprezentuje także na wtorkowym posiedzeniu rządu propozycję zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2015 roku i będzie ona zgodna z mechanizmem obowiązującym w ustawie.

„Proponowana waloryzacja świadczeń jest zgodna z mechanizmem ustawowym, czyli inflacja plus 20 proc. przeciętnego wynagrodzenia. To jest minimalny poziom wzrostu, na jaki pozwala ustawa" - powiedział.

„Każde zwiększenie wskaźnika o 0,1 pkt. proc. to koszt dla budżetu ok. 160 mln zł" - dodał.

W 2014 roku świadczenie emerytalno-rentowe wzrosły o 1,6 proc.

Wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

Oprócz wskaźnika propozycji płacy minimalnej i wskaźnika waloryzacji rent i emerytur, rząd na posiedzeniu 10 czerwca zajmie się założeniami makroekonomicznymi do projektu budżetu na 2015 rok.

W połowie maja Ministerstwo Finansów przedstawiło Komisji Trójstronnej wskaźniki do budżetu na przyszły rok ze wzrostem PKB 3,8 proc. i średnioroczną inflacją 2,3 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

kakus 2014-07-04 08:33:57

A gdzie wyższa kwota wolna? Dlaczego kraje rozwinięte zamrażają płacę minimalną, a powiększają kwotę wolną? Od 3 lat mam spółkę w UK, optymalizacja Pawła Kurnika, kilkanaście tysięcy rocznych oszczędności. Dlaczego tam kwota wolna może wynosić 50 tysięcy, ZUS może być dwa razy niższy, mogą dawać zwolnienia podatkowe... Później wielki problem, że firmy uciekają z Polski. A kto im dał warunki?