Płaca minimalna, stawka godzinowa, bezrobocie w 2017 r. Rząd przedstawia propozycje

• Rząd przyjął we wtorek (14 czerwca) propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2017 r. na poziomie 2 tys. zł brutto.
• To wyższa kwota, niż proponowało Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Płaca minimalna, stawka godzinowa, bezrobocie w 2017 r. Rząd przedstawia propozycje

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jm

14 cze 2016 18:20


- Kierując się odpowiedzialnością za budżet państwa, sytuację finansów i za los polskich obywateli, myśląc o godności polskich obywateli, rząd zdecydował, że w przyszłym roku minimalne wynagrodzenie będzie wynosiło 2 tys. zł - powiedziała we wtorek (14 czerwca) szefowa rządu Beata Szydło.

To wyższa kwota, niż proponowało Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, czyli 1920 zł. Rada Ministrów uznała jednak, że to kwota niewystarczająca.

Decyzja ws. minimalnego wynagrodzenia, jak podkreśliła premier, jest decyzją całego rządu. Decyzją, która - jak powiedziała - jest wyrazem poczucia odpowiedzialności za polskich obywateli i społeczną sprawiedliwość.

- W Polsce jest sytuacja, w której rozwarstwienie następuje bardzo szybko, są grupy bardzo dobrze zarabiające, rośnie średnie wynagrodzenie, (...) ale jest ogromna liczba tych pracowników, którzy mają bardzo niskie wynagrodzenia, którzy za otrzymywane wynagrodzenia nie są w stanie utrzymać rodziny - powiedziała premier. Jak dodała, jej rząd od początku wskazywał, że priorytetem jest godne życie Polaków.

Obecnie pensja minimalna wynosi 1850 zł brutto. Jej podniesienie do kwoty 2 tys. zł brutto oznaczałoby wzrost o 8,1 proc (150 zł) w stosunku do 2016 r.

Kwota ta stanowiłaby 47,04 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na 2017 r.

Teraz propozycje rządu zostaną przedstawione Radzie Dialogu Społecznego do uzgodnień na jej forum ze związkami zawodowymi i organizacjami pracodawców.

W sieci pojawiły się już pierwsze komentarze:

Zmieni się również minimalna pensja godzinowa?

Elżbieta Rafalska, szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej zapowiada, że jeżeli strona społeczna przyjmie propozycję rządu dotyczącą minimalnego wynagrodzenia, minimalna stawka godzinowa wynosiłaby 13 złotych, a nie 12 złotych jak proponował rząd do tej pory.

Więcej na ten temat czytajcie tutaj.

Jak zapowiedziała premier Beata Szydło, "teraz największym wyzwaniem stojącym przed rządem jest, aby najniższe emerytury i renty zostały podwyższone".

Z kolei Paweł Szałamacha, szef resortu finansów wspomniał, że na koniec 2017 r. bezrobocie w Polsce wyniesie 8,1 proc. (pod koniec 2016 r. ma to być 9,1 proc.).

żródło: Twitter żródło: Twitter

Poprawa na rynku pracy będzie sprzyjać wzrostowi wynagrodzeń. Przewidziano, że w 2016 r. i 2017 r. nominalne tempo wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej wyniesie 4,4 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

3 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

pytel 2016-10-09 12:04:57

To zamknij firmę....!!! byś chciał aby człowiek robił na ciebie jak biały murzyn :)

ysysy 2016-06-18 17:06:30

Olo, jak masz taki problem, to stosuj zatrudnienie na akord, a nie stawkę godzinową.

olo 2016-06-18 10:31:52

Dlaczego rząd ma decydować o tym ile mam zapłacić pracownikowi za jego robotę. W wolnej gospodarce jest to sprawa umowy między pracownikiem a pracodawcą. Mam płacić pracownikowi 13 zł za godzinę kiedy jego praca wyceniona jest na 6 zł (np. pracownik przy zbiorze owoców zbierze ich w ciągu godziny za 10 zł a ja mam mu zapłacić za to 13 zł. Może rząd ustali, że minimalna cena w skupie truskawek to nie 1,17 zł a 5 zł, malin nie 3 a 8 zł. Wtedy pracownik może zarobić te 13 zł.