Płaca minimalna: Biało-Czerwoni chcą podniesienia wynagrodzeń do 2,5 tys zł

0 0
Płaca minimalna: Biało-Czerwoni chcą podniesienia wynagrodzeń do 2,5 tys zł
Należy uzależnić pensje prezesów od pensji pracowników danego przedsiębiorstwa (fot.fotolia)

Biało-Czerwoni postulują wprowadzenie na rynku pracy jednolitego kontraktu o pracę oraz podwyższenie płacy minimalnej do 2,5 tys. zł.

Podwyższenie płacy minimalnej do 2,5 tys. zł, wprowadzenie jednolitego kontraktu pracowniczego czy uzależnienie pensji prezesów firm od pensji pracowników - to niektóre pomysły ugrupowania Biało-Czerwoni na poprawę sytuacji na rynku pracy.

W czwartek (23 lipca) konferencję prasową w Sejmie zorganizowali liderzy Biało-Czerwonych: Aleksandra Popławska, poseł Andrzej Rozenek oraz Kazimierz Karolczak.

Tylko jedna umowa o pracę

Rozenek podkreślił, że Biało-Czerwoni postulują wprowadzenie na rynku pracy jednolitego kontraktu o pracę. "Co to znaczy? Że od momentu, gdy wprowadzimy to prawo, poza umowami o dzieło będzie obowiązywała tylko jedna umowa o pracę" - tłumaczył. Jego zdaniem, oznaczałoby to likwidację "wszystkich tych patologii, które w tej chwili dręczą rynek pracy".

Obecnie w kraju pracuje blisko 16 mln pracowników, z czego tylko połowa korzysta z dobrodziejstw Kodeksu pracy dla umów na czas nieokreślony; to niedopuszczalne, by połowa osób pracujących w Polsce "nie była pewna jutra" i miała 14-dniowy okres wypowiedzenia - mówił z kolei Karolczak.

"Jednolity kontrakt pracowniczy zastępowałby umowy o pracę na czas nieokreślony, na czas określony, jak i umowy-zlecenia. Elastyczność pracodawcy polegałaby na tym, że pracodawca odpowiadałby za miesięczny okres wypowiedzenia pracownika, a okres wypowiedzenia zależałby od długości stażu danego pracownika w danym przedsiębiorstwie, niezależnie od długości trwania umowy, jak i ilości zawieranych umów" - tłumaczył Karolczak.

Jak wyjaśnił, w przypadku pracownika pracującego w firmie do roku czasu, okres wypowiedzenia wynosiłby 14 dni, powyżej roku - miesiąc; maksymalnie miałby wynieść 5 miesięcy, czyli o dwa miesiące dłużej niż obecnie dla umów o pracę na czas nieokreślony.

Większa płaca minimalna i likwidacja ustawy kominowej

"Pracodawca byłby odpowiedzialny za wypłatę wynagrodzenia (...) za pierwszy miesiąc pracy pracownika w okresie wypowiedzenia - czyli dla pracowników pracujących do dwóch lat. Powyżej tego jednego miesiąca te świadczenia przejmowałoby na siebie państwo" - kontynuował Karolczak.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • minimalna 2, 5 tysia? za trzydzieści parę lat....jak dobrze pójdzie

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.