Płaca minimalna będzie inaczej wyliczana?

0 0
Płaca minimalna będzie inaczej wyliczana?
Do pensji wliczają się obecnie również uznaniowe i regulaminowe premie oraz nagrody (fot.flickr.com/Chris RubberDragon)

Ministerstwo pracy i polityki społecznej może zmienić sposób wyliczania płacy minimalnej.

1850 zł – taką propozycję przedstawił ostatnio rząd w sprawie podwyżki płacy minimalnej od 1 stycznia 2016 r. Oznacza to podniesienie obowiązującej obecnie stawki minimalnego wynagrodzenia o 100 zł brutto. Jednak niezależnie od kwoty, która zostanie ostatecznie ustalona po konsultacjach z partnerami społecznymi, w kieszeni pracowników może zostać więcej pieniędzy, niż do tej pory. Resort pracy może bowiem zmienić sposób wyliczania płacy minimalnej.

Obecnie, zgodnie z zapisami ustawy o minimalnym wynagrodzeniu, do takiej pensji wliczają się przysługujące pracownikowi składniki pensji, a także inne świadczenia, które zaliczają się do grona tzw. wynagrodzeń osobowych. Chodzi m.in. dodatek za staż pracy czy pracę w szczególnych warunkach (tj. w warunkach szkodliwych, uciążliwych czy też niebezpiecznych dla zdrowia).

Do pensji wliczają się obecnie również uznaniowe i regulaminowe premie oraz nagrody. Do najniższego wynagrodzenia nie zaliczają się natomiast nagrody jubileuszowe, odprawy pieniężne związane z przejściem przez pracownika na emeryturę lub rentę, a także dodatkowe wynagrodzenie należące się za pracę po godzinach.

Premie czy nagrody dodatkiem do pensji

Jeśli niektóre z wymienionych dodatków do pensji, np. uznaniowe czy też regulaminowe premie i nagrody, nie byłyby wliczane i brane pod uwagę podczas ustalania wysokości minimalnej płacy pracownika, w jego portfelu mogłoby zostać więcej pieniędzy. Oznaczałoby to, że wysokość płacy zasadniczej powinna wynieść, zgodnie z obowiązującymi przepisami, 1750 zł, niezależnie od tego, czy dana osoba otrzymuje wymienione dodatki i bonusy finansowe, czy też nie.

W takiej sytuacji premie czy nagrody stanowiłyby rzeczywisty dodatek do pensji. Jeśli takie rozwiązania, które są obecnie analizowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, weszłyby w życie, oznaczałoby dla niektórych pracowników, zarabiających minimalną pensję, wyższe wynagrodzenia.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (2)

  • Pracuje 15 lat za podstawę 1760 brutto, wyższe wykształcenie specjalistyczne, a podstawa niższa niż sprzątaczka w mojej firmie po podstawówce!!!!!!
  • Jestem fizjoterapeutą, pracuje już 13 lat w jednym zakladzie pracy i na rękę mam 1350 wlacznie z uciążliwym i stazowym. Kpina tylko w polsce są takie żalosne zarobki

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.