Płaca minimalna będzie inaczej wyliczana?

Ministerstwo pracy i polityki społecznej może zmienić sposób wyliczania płacy minimalnej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Płaca minimalna będzie inaczej wyliczana?

PODZIEL SIĘ


Autor: Praca.pl

16 cze 2015 8:42


1850 zł – taką propozycję przedstawił ostatnio rząd w sprawie podwyżki płacy minimalnej od 1 stycznia 2016 r. Oznacza to podniesienie obowiązującej obecnie stawki minimalnego wynagrodzenia o 100 zł brutto. Jednak niezależnie od kwoty, która zostanie ostatecznie ustalona po konsultacjach z partnerami społecznymi, w kieszeni pracowników może zostać więcej pieniędzy, niż do tej pory. Resort pracy może bowiem zmienić sposób wyliczania płacy minimalnej.

Obecnie, zgodnie z zapisami ustawy o minimalnym wynagrodzeniu, do takiej pensji wliczają się przysługujące pracownikowi składniki pensji, a także inne świadczenia, które zaliczają się do grona tzw. wynagrodzeń osobowych. Chodzi m.in. dodatek za staż pracy czy pracę w szczególnych warunkach (tj. w warunkach szkodliwych, uciążliwych czy też niebezpiecznych dla zdrowia).

Do pensji wliczają się obecnie również uznaniowe i regulaminowe premie oraz nagrody. Do najniższego wynagrodzenia nie zaliczają się natomiast nagrody jubileuszowe, odprawy pieniężne związane z przejściem przez pracownika na emeryturę lub rentę, a także dodatkowe wynagrodzenie należące się za pracę po godzinach.

Premie czy nagrody dodatkiem do pensji

Jeśli niektóre z wymienionych dodatków do pensji, np. uznaniowe czy też regulaminowe premie i nagrody, nie byłyby wliczane i brane pod uwagę podczas ustalania wysokości minimalnej płacy pracownika, w jego portfelu mogłoby zostać więcej pieniędzy. Oznaczałoby to, że wysokość płacy zasadniczej powinna wynieść, zgodnie z obowiązującymi przepisami, 1750 zł, niezależnie od tego, czy dana osoba otrzymuje wymienione dodatki i bonusy finansowe, czy też nie.

W takiej sytuacji premie czy nagrody stanowiłyby rzeczywisty dodatek do pensji. Jeśli takie rozwiązania, które są obecnie analizowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, weszłyby w życie, oznaczałoby dla niektórych pracowników, zarabiających minimalną pensję, wyższe wynagrodzenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

mmm 2016-09-07 10:17:37

Pracuje 15 lat za podstawę 1760 brutto, wyższe wykształcenie specjalistyczne, a podstawa niższa niż sprzątaczka w mojej firmie po podstawówce!!!!!!

Agnieszka 2015-10-14 23:42:31

Jestem fizjoterapeutą, pracuje już 13 lat w jednym zakladzie pracy i na rękę mam 1350 wlacznie z uciążliwym i stazowym. Kpina tylko w polsce są takie żalosne zarobki