Pensje w państwowych agencjach rolniczych lecą w dół

Wynagrodzenia w jednostkach budżetowych wspierających rolnictwo maleją. Dotyczy to Agencji Nieruchomości Rolnych, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pensje w państwowych agencjach rolniczych lecą w dół

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

16 wrz 2014 10:35


Jak podaje Sedlak & Sedlak największy spadek średnich płac odnotowała ANR, gdzie przeciętne miesięczne wynagrodzenie w 2013 roku wyniosło 6 998 zł i było aż o 9,5 proc. niższe niż rok wcześniej. Może się to wiązać z dużym wzrostem zatrudnienia (o 78 proc. rok do roku) i przyjęciem do pracy osób opłacanych niżej niż dotychczasowi pracownicy.

Czytaj też: Nie pracownik korporacji, nie samozatrudniony, a rolnik... ma największe oszczędności

Niewiele mniej niż w roku 2012 zarabiali pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – jednostki powstałej w celu wspierania rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich. W 2013 roku ich średnia pensja wyniosła 4 054 zł i była tylko o 5 zł niższa (0,1 proc.), niż rok wcześniej.

Zatrudnieni w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, odpowiedzialnej za funkcjonowanie systemu ubezpieczeń społecznych rolników, zarabiali przeciętnie w 2013 roku 3 657 zł i w porównaniu do roku poprzedniego zanotowali przeciętny spadek wynagrodzeń o 0,8 proc.

Czytaj też: Co trzeba zrobić, żeby zostać rolnikiem i dostać kasę z Unii?

Z kolei w Agencji Rynku Rolnego, do zadań której należy między innymi dystrybucja unijnych dopłat dla rolników, przeciętne wynagrodzenie nieco wzrosło. Średnia pensja zatrudnionych tam osób wyniosła 4 744 zł i w stosunku do roku 2012 była wyższa o 1,9 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.