PE: Wyrównać szanse kobiet i mężczyzn

Parlament Europejski przyjął we wtorek 10 marca rezolucję ws. równouprawnienia kobiet i mężczyzn. Dokument zawiera apel do instytucji europejskich i państw członkowskich o działania sprzyjające równości płci m.in. na polu zawodowym.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

PE: Wyrównać szanse kobiet i mężczyzn

PODZIEL SIĘ


Autor: Krzysztof Strzępka(PAP)

10 mar 2015 15:52


Rezolucja, która nie jest wiążącym prawnie aktem, mówi też o tym, że kobiety powinny mieć kontrolę nad swoim zdrowiem seksualnym i reprodukcyjnym oraz wiążącymi się z nim prawami "szczególnie poprzez łatwy dostęp do środków antykoncepcyjnych i możliwość aborcji".

PE zwrócił uwagę, że różne opracowania dowodzą, iż skala aborcji jest podobna w krajach umożliwiających legalny zabieg i w tych, w których jest on zabroniony.

Eurodeputowani poparli działania służące poprawie dostępu kobiet do usług związanych ze zdrowiem seksualnym i reprodukcyjnym oraz podnoszeniu świadomości kobiet na temat ich praw i dostępnych usług.

Czytaj też: Tylko 30 proc. firm na świecie prowadzą kobiety. Ciągle też mniej zarabiają

W rezolucji, która ocenia postępy w dążeniu do równości kobiet i mężczyzn w Unii Europejskiej w 2013 r., zwrócono uwagę, że kobiety nie otrzymują takiego samego wynagrodzenia, gdy zajmują takie same stanowiska lub pełnią takie same funkcje jak mężczyźni. "Niezależność finansowa jest kluczowym sposobem na osiągnięcie równości" - zaznaczono.

"(PE) podkreśla konieczność pilnego zmniejszenia różnic w wynagrodzeniach i świadczeniach emerytalnych między kobietami i mężczyznami, m.in. poprzez zajęcie się problemem utrzymującej się dużej liczby kobiet wśród osób pracujących w niepełnym wymiarze czasu pracy, za niską płacę i na niepewnych warunkach" - czytamy w rezolucji.

W dokumencie zauważono, że około 80 proc. ubogich pracowników z bardzo niskimi płacami to kobiety pracujące w niepełnym wymiarze. Europosłowie zaapelowali do KE i państw członkowskich o realizowanie proaktywnych strategii na rzecz wysokiej jakości zatrudnienia kobiet.

Czytaj też: Kolejne badania dowodzą, że kobiety zarabiają mniej. Średnio o 18 proc

Wezwali też do sprawdzenia, czy do przetargów na zamówienia publiczne nie można by włączyć klauzul dotyczących płci. Miałoby to zachęcić przedsiębiorstwa "do dbania o równość płci w swoich strukturach".

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.