Palący problem dymka w czasie pracy

0 0
Palący problem dymka w czasie pracy

Gdybyś dostał dodatkowe 21 dni urlopu w roku, to jak byś je spędził? W górach, nad morzem, a może na słodkim nicnierobieniu? Są tacy, którzy 21 dni w roku odpoczywają na dymku… i to w czasie pracy.

Coraz częściej słyszy się o tym, że pracodawcy zachęcają pracowników do rzucenia palenia i wspierają ich w walce z nałogiem. Niektórzy zdecydowali się nawet płacić za niepalenie.

- Każdy sposób motywowania do zerwania z nałogiem jest dobry - mówi Anita Stelmasiuk z Allen Carr Polska, firmy organizującej seminaria rzucania palenia również dla firm.

Nie dostrzega ona niczego złego w gratyfikowaniu rzucania palenia pieniężnym dodatkiem do wypłaty, ale uważa, że to nie załatwia sprawy, bo potrzebne jest jeszcze dodatkowe wsparcie. Człowiek, który decyduje się z zerwać z nałogiem podejmuję walkę.

- Dodatkowe pieniądze, bez odpowiedniego wsparcia mogą nie rozwiązać problemu, a nawet pogorszyć sytuację. Kiedy pracownik wstrzymuje się od palenia w czasie pracy, ale zupełnie sobie z tym nie radzi, to w efekcie jest zestresowany, rozkojarzony, nie skupia się na zadaniach, a na zwalczaniu chęci zapalenia - podkreśla Anita Stelmasiuk.

Wakacje na dymku

Badania pokazują, że palacz spędza średnio 21 dni w ciągu roku na papierosie.

- Średnia przerwa na dymek trwa 10 minut. Jeśli pracownik pali pięć papierosów dziennie, to w szacunku rocznym spędza 21 dni na paleniu - oblicza Stelmasiuk.

To i tak optymistyczna wersja, bo przecież niektórzy palą więcej. Za ten czas płaci pracodawca, za L4 również.

- Palacze przebywają w roku na zwolnieniu chorobowym średnio cztery dni dłużej niż ich niepalący koledzy, a koszty ich leczenia są wyższe o blisko 20 proc. - mówi Adrian Juchimiuk, Employer Branding Director, MJCC.

Misja ratowania palaczy

Wzorcowym przykładem miejsca pracy, w którym dąży się do uwolnienia pracowników od nałogu nikotynowego jest firma Promotech z Białegostoku. Tu, od samego początku, czyli od 25 lat, właściciel zakładu wyzwala pracowników z nałogu. Misja ta kosztuje go obecnie około 250 tys. zł rocznie. Co ją zapoczątkowało?

- Właściciel firmy był nałogowym palaczem, czego konsekwencją była poważna operacja płuc - mówi Małgorzata Jaromska, szefowa kadr Promotech. - Teraz stara się zachęcić innych do zerwania z nałogiem i promuje tę myśl w naszym zakładzie - dodaje.

W Promotechu pracuje 230 osób. Ci, którzy zadeklarowali, że całkowicie zrywają z nałogiem, dostają co miesiąc dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 zł. Pozostali po 20 zł miesięcznie, ale są zobligowani do powstrzymywania się od palenia w czasie pracy. Na dymek mogą sobie pozwolić tylko podczas piętnastominutowej przerwy. Ci, którzy w ogóle nie zamierzają rozstawać się z nałogiem, nie dostają nic.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.