Osoby 50+ zarabiają więcej czy mniej od młodszych kolegów z pracy?

Mediana zarobków pracowników po pięćdziesiątce była tylko o 4 proc. mniejsza od średniej młodszych pracobiorców. W których województwach i miastach osoby 50+ mogły zarobić najwięcej?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Osoby 50+ zarabiają więcej czy mniej od młodszych kolegów z pracy?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

2 kwi 2014 9:44


Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez firmę Sedlak&Sedlak mediana wynagrodzenia osób po pięćdziesiątym roku życia wyniosła w 2013 roku 3940 zł. To o około 4 proc. mniej od mediany wynagrodzenia osób przed pięćdziesiątką, która wyniosła 4100 zł. Co czwarty pracownik otrzymywał wynagrodzenie poniżej 2800 zł. Kwota ta jest jednakowa dla pracowników przed i po pięćdziesiątce.

25 proc. najlepiej zarabiających pracowników po 50. roku życia zarabiało powyżej 6 tys. zł, czyli o około 12 proc. mniej od najlepiej zarabiającej grupy młodszych pracowników. Widoczna jest więc tendencja, że im wyższy jest poziom zarobków, tym większe są dysproporcje pomiędzy pensją osób przed i po ukończeniu 50. roku życia.

Z badania wynika również, że we wszystkich miejscowościach do 500 tys. mieszkańców, osoby po 50 roku życia zarabiały co najmniej tyle ile ich młodsi współpracownicy. Największa różnica wystąpiła w miastach zamieszkiwanych przez 75 - 100 tys. mieszkańców. Tam starsza grupa zarabiała o 15 proc. więcej niż młodsza.

W największych miastach sytuacja była odwrotna - pracownicy po pięćdziesiątce zarabiali mniej. W miastach o liczbie mieszkańców 500 tys. - 1 mln starsi zarabiali o 11 proc. mniej, a w największych (powyżej 1 mln) - o 8 proc. mniej.

Największe różnice (powyżej 10 proc.) wystąpiły w województwach: dolnośląskim, świętokrzyskim, lubelskim, warmińsko-mazurskim. W dolnośląskim osoby po pięćdziesiątce zarabiały o 16 proc. mniej od młodszych współpracowników. W świętokrzyskim, lubelskim i warmińsko-mazurskim zarabiały więcej o odpowiednio: 15 proc., 13 proc. i 11 proc.. W województwach: wielkopolskim, śląskim, zachodniopomorskim, lubuskim i opolskim różnice w zarobkach osób przed i po pięćdziesiątce były najmniejsze (nie przekraczały 3 proc.).

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.