Osoby 50+ zarabiają więcej czy mniej od młodszych kolegów z pracy?

0 0

Mediana zarobków pracowników po pięćdziesiątce była tylko o 4 proc. mniejsza od średniej młodszych pracobiorców. W których województwach i miastach osoby 50+ mogły zarobić najwięcej?

Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez firmę Sedlak&Sedlak mediana wynagrodzenia osób po pięćdziesiątym roku życia wyniosła w 2013 roku 3940 zł. To o około 4 proc. mniej od mediany wynagrodzenia osób przed pięćdziesiątką, która wyniosła 4100 zł. Co czwarty pracownik otrzymywał wynagrodzenie poniżej 2800 zł. Kwota ta jest jednakowa dla pracowników przed i po pięćdziesiątce.

25 proc. najlepiej zarabiających pracowników po 50. roku życia zarabiało powyżej 6 tys. zł, czyli o około 12 proc. mniej od najlepiej zarabiającej grupy młodszych pracowników. Widoczna jest więc tendencja, że im wyższy jest poziom zarobków, tym większe są dysproporcje pomiędzy pensją osób przed i po ukończeniu 50. roku życia.

Z badania wynika również, że we wszystkich miejscowościach do 500 tys. mieszkańców, osoby po 50 roku życia zarabiały co najmniej tyle ile ich młodsi współpracownicy. Największa różnica wystąpiła w miastach zamieszkiwanych przez 75 - 100 tys. mieszkańców. Tam starsza grupa zarabiała o 15 proc. więcej niż młodsza.

W największych miastach sytuacja była odwrotna - pracownicy po pięćdziesiątce zarabiali mniej. W miastach o liczbie mieszkańców 500 tys. - 1 mln starsi zarabiali o 11 proc. mniej, a w największych (powyżej 1 mln) - o 8 proc. mniej.

Największe różnice (powyżej 10 proc.) wystąpiły w województwach: dolnośląskim, świętokrzyskim, lubelskim, warmińsko-mazurskim. W dolnośląskim osoby po pięćdziesiątce zarabiały o 16 proc. mniej od młodszych współpracowników. W świętokrzyskim, lubelskim i warmińsko-mazurskim zarabiały więcej o odpowiednio: 15 proc., 13 proc. i 11 proc.. W województwach: wielkopolskim, śląskim, zachodniopomorskim, lubuskim i opolskim różnice w zarobkach osób przed i po pięćdziesiątce były najmniejsze (nie przekraczały 3 proc.).

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.