wnp.pl

Orlen, płace: Średnie wynagrodzenie wynosi prawie 10 tys. zł. Jest zawyżone przez dyrektorów?

0 0
Orlen, płace: Średnie wynagrodzenie wynosi prawie 10 tys. zł. Jest zawyżone przez dyrektorów?
Związki zawodowe działające w PKN Orlen przekonują, że podanych przez pracodawcę danych dotyczących średniego wynagrodzenia w spółce nie można mylić z wynagrodzeniem zasadniczym (fot.PTWP/Paweł Pawłowski)

W PKN Orlen ruszyły negocjacje płacowe. W 2015 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie w płockim koncernie wyniosło 9797 zł. Strona związkowa przekonuje jednak, że kwotę tę zdecydowanie zaważają płace dyrektorskie.

Związki zawodowe działające w PKN Orlen przekonują, że podanych przez pracodawcę danych dotyczących średniego wynagrodzenia w spółce nie można mylić z wynagrodzeniem zasadniczym, odnoszą się one bowiem do tzw. wynagrodzenia całościowego, na które składają się wszystkie składniki wynagrodzenia w trakcie roku, oprócz pensji zasadniczej także premie, nagrody świąteczne, nagroda roczna, dodatki socjalne itp.

Bogdan Żulewski, wiceprzewodniczący Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego (MZZPRC) w grupie kapitałowej PKN Orlen zwraca uwagę, że średnie wynagrodzenie całościowe w Orlenie niezmiennie od lat utrzymuje się na poziomie ponad 9 tys. zł na miesiąc i jak wynika z danych przedstawionych przez spółkę jest dwuipółkrotnie wyższe od średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw (4121 zł).

Związkowcy podkreślają, że na taką średnią składają się wynagrodzenia wszystkich ponad 4650 pracowników PKN Orlen, ale to pensje dyrektorskie (których funkcjonuje w spółce 131, w tym 33 dyrektorów wykonawczych) i całego wyższego szczebla menedżerskiego mocno windują ją do góry, a dla wielu szeregowych pracowników koncernu jest to kwota zupełnie nieosiągalna.

Cały artykuł czytaj tutaj.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.