Orlen, PKO, PZU - tu szefowie państwowych spółek najlepiej zarabiają

0 0
Orlen, PKO, PZU - tu szefowie państwowych spółek najlepiej zarabiają

Ich zarobki nie schodzą poniżej 1-2 mln zł rocznie. Tyle wynoszą wynagrodzenia prezesów największych spółek państwowych. Który z nich ma najgrubszy portfel?

Kieszenie prezesów państwowych spółek z roku na rok puchną coraz bardziej. Kilkukrotnie więcej w porównaniu do lat ubiegłych zwiększyły się m.in. zarobki szefów PZU i Grupy Lotos. Oto 50 prezesów, którzy najbardziej się wzbogacili.

W ubiegłym roku ok. 60 menedżerów z publicznych spółek otrzymało wynagrodzenia w kwocie przekraczającej 1 mln zł. To oznacza, że szefowie państwowych firm coraz bardziej zbliżają się do tych z sektora prywatnego. Tak wynika z zestawienia 50 najbogatszych prezesów spółek z udziałem Skarbu Państwa, które opublikował "Dziennik Gazeta Prawna".

Czytaj też: Prezes dużo zarabia to firmie gorzej się wiedzie

Numerem jeden na liście jest szef Orlenu, Jacek Krawiec, który zarobił w ubiegłym roku 2,96 mln zł, a zarząd spółki łącznie - 12 mln zł. Nieco mniej, bo 2,92 mln zł wynagrodzenia otrzymał Zbigniew Jagiełło, menedżer z PKO BP. Na podium znalazł się także Andrzej Klesyk, prezes PZU, którego łączny dochód wyniósł 2,78 mln zł. W porównaniu do danych z 2009 roku jego zarobki wzrosły pięciokrotnie.

W pierwszej dziesiątce najbogatszych prezesów państwowych spółek dalej także dominują nazwiska menedżerów z Orlenu i PKO. Wiceprezes tego pierwszego, Sławomir Jędrzejczak dorobił się w ubiegłym roku ok. 2,73 mln zł. Natomiast wiceprezes PKO, Bartosz Drabikowski - 2,44 mln zł.

Czytaj też: O ile mniej zarabia pracownik od prezesa w polskich firmach?

Ale powodów do narzekań nie ma także Adam Maciejewski, prezes GPW, którego zarobki wyniosły ok. 2 mln zł. Nieco mniej zarobił Herbert Wirth (ok. 1,99 mln zł), prezes zarządu KGHM. Z kolei dwunastym, najbogatszym prezesem państwowej spółki jest Dariusz Lubera z Taurona, który zarobił ok. 1,9 mln zł.

Na liście "DGP" pojawiają się także nazwiska członków zarządów spółek Lotos, PGE (były prezes, Krzysztof Kilian - 1,7 mln zł), JSW, PGNiG, Grupy Azoty, czy spółki Enea. Zamykają ją dwaj wiceprezesi spółki Energa - Roman Szyszko (1,1 mln zł) oraz Wojciech Topolnicki (1,07 mln zł). Natomiast wynagrodzenie samego jej szefa, Mirosława Bielińskiego wyniosło ok. 1,2 mln zł.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Ej, a czy ktos broni komus zostac prezesem? Mam nadzieje, ze za pare lat jak wszystko dobrze pojdzie, to tez stane na czele pkobp. I tego niech kazdy sobie zyczy - przeciez prezes jest z konkursu. :)

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.