Oferty pracy w Polsce. Kolejny rekord

0 0
Oferty pracy w Polsce. Kolejny rekord
- Plany zwiększenia wynagrodzeń są spójne we wszystkich regionach Polski - komentuje Agnieszka Bulik, dyrektor z firmy Randstad. /fot. pixabay

Skłonność przedsiębiorców do zwiększania zatrudnienia, po raz kolejny osiągnęła rekordową skalę. Aż 33 proc. firm ankietowanych w kwartalnym badaniu "Plany pracodawców" firmy Randstad deklaruje, że chce zatrudnić więcej pracowników w okresie kolejnego półrocza. To najwyższy poziom deklaracji w 6-letniej historii badania. Pracodawcy są też bardziej skorzy do dawania podwyżek.

Zwiększenie liczby etatów wyraźnie częściej jest planowane w zachodniej części Polski – gdzie aż 45 proc. firm deklaruje takie plany. Słabszego tempa przyrostu miejsc pracy, ponad dwukrotnie mniejszego niż na zachodzie, należy się jednak spodziewać w regionach północnym i wschodnim (odpowiednio 21 proc. i 23 proc.).

Branżowym liderem rozwoju zatrudnienia jest sektor handlu i napraw (37 proc.), a zaraz za nim sektory: produkcja (35 proc.), budownictwo (34 proc.) oraz transport i logistyka (33 proc.).
Jedynie branże działalności usługowej oraz pośrednictwa finansowego mają obecnie wyraźnie mniejszą skłonność do zatrudniania nowych pracowników (odpowiednio 4 proc. i 13 proc.).

To nie koniec dobrych wieści

W bieżącym kwartale zanotowano również zwiększenie otwartości przedsiębiorców na zwiększenie wynagrodzeń pracowników z poziomu 18 proc. do 21 proc.

– Plany zwiększenia wynagrodzeń są spójne we wszystkich regionach. Skok ten na razie jeszcze nie jest bardzo wyraźny, ale spodziewamy się zdecydowanie większej skali podwyżek tradycyjnie już na przełomie czwartego kwartału i nowego roku – wskazuje Agnieszka Bulik, dyrektor ds. prawnych i public affairs agencji zatrudnienia Randstad.

Wyniki badania uwidaczniają nowy trend w działaniach firm w obszarze wynagrodzeń. Nadal największa grupa przedsiębiorstw (29 proc.) planuje podwyżki nie przekraczające poziomu 4 proc., jednak od początku roku niemal trzykrotnie wzrosła liczba firm (z 5 do 14 proc.) rozważających podwyżki na poziomie od 7 do 9,99 proc. pensji.

Rośnie też udział firm, które planują zwiększenie wypłat jedynie wybranym grupom pracowników lub w wybranych, dotąd niedofinansowanych działach.

– Przedsiębiorcy coraz częściej konkurują o pracowników, bo ci łatwiej znajdują lepsze oferty pracy. Częściej zdarza się, że firmy renegocjują wynagrodzenia z odchodzącymi pracownikami, aby jednak zatrzymać ich na danym stanowisku - podkreśla Agnieszka Bulik.

- Zabieganie o kandydata poprzez podwyższanie wynagrodzeń jest szczególnie widoczne w obszarze produkcji, w którym obecnie pojawia się najwięcej ofert pracy. Przy z reguły niskich pensjach tego sektora, nawet pojedyncze złotówki różnicy wobec konkurencji w stawce godzinowej potrafią zadecydować o braku chętnych do pracy, a tym samym zagrozić płynności produkcji – dodaje.

*Badanie "Plany pracodawców" Randstad zostało zrealizowane w okresie od 17 licpa do 19 sierpnia 2015 r. na reprezentatywnej próbie tysiąca firm.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.