Oferty pracy w Polsce. Kolejny rekord

Skłonność przedsiębiorców do zwiększania zatrudnienia, po raz kolejny osiągnęła rekordową skalę. Aż 33 proc. firm ankietowanych w kwartalnym badaniu "Plany pracodawców" firmy Randstad deklaruje, że chce zatrudnić więcej pracowników w okresie kolejnego półrocza. To najwyższy poziom deklaracji w 6-letniej historii badania. Pracodawcy są też bardziej skorzy do dawania podwyżek.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Oferty pracy w Polsce. Kolejny rekord

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

14 wrz 2015 13:25


Zwiększenie liczby etatów wyraźnie częściej jest planowane w zachodniej części Polski – gdzie aż 45 proc. firm deklaruje takie plany. Słabszego tempa przyrostu miejsc pracy, ponad dwukrotnie mniejszego niż na zachodzie, należy się jednak spodziewać w regionach północnym i wschodnim (odpowiednio 21 proc. i 23 proc.).

Branżowym liderem rozwoju zatrudnienia jest sektor handlu i napraw (37 proc.), a zaraz za nim sektory: produkcja (35 proc.), budownictwo (34 proc.) oraz transport i logistyka (33 proc.).
Jedynie branże działalności usługowej oraz pośrednictwa finansowego mają obecnie wyraźnie mniejszą skłonność do zatrudniania nowych pracowników (odpowiednio 4 proc. i 13 proc.).

To nie koniec dobrych wieści

W bieżącym kwartale zanotowano również zwiększenie otwartości przedsiębiorców na zwiększenie wynagrodzeń pracowników z poziomu 18 proc. do 21 proc.

– Plany zwiększenia wynagrodzeń są spójne we wszystkich regionach. Skok ten na razie jeszcze nie jest bardzo wyraźny, ale spodziewamy się zdecydowanie większej skali podwyżek tradycyjnie już na przełomie czwartego kwartału i nowego roku – wskazuje Agnieszka Bulik, dyrektor ds. prawnych i public affairs agencji zatrudnienia Randstad.

Wyniki badania uwidaczniają nowy trend w działaniach firm w obszarze wynagrodzeń. Nadal największa grupa przedsiębiorstw (29 proc.) planuje podwyżki nie przekraczające poziomu 4 proc., jednak od początku roku niemal trzykrotnie wzrosła liczba firm (z 5 do 14 proc.) rozważających podwyżki na poziomie od 7 do 9,99 proc. pensji.

Rośnie też udział firm, które planują zwiększenie wypłat jedynie wybranym grupom pracowników lub w wybranych, dotąd niedofinansowanych działach.

– Przedsiębiorcy coraz częściej konkurują o pracowników, bo ci łatwiej znajdują lepsze oferty pracy. Częściej zdarza się, że firmy renegocjują wynagrodzenia z odchodzącymi pracownikami, aby jednak zatrzymać ich na danym stanowisku - podkreśla Agnieszka Bulik.

- Zabieganie o kandydata poprzez podwyższanie wynagrodzeń jest szczególnie widoczne w obszarze produkcji, w którym obecnie pojawia się najwięcej ofert pracy. Przy z reguły niskich pensjach tego sektora, nawet pojedyncze złotówki różnicy wobec konkurencji w stawce godzinowej potrafią zadecydować o braku chętnych do pracy, a tym samym zagrozić płynności produkcji – dodaje.

*Badanie "Plany pracodawców" Randstad zostało zrealizowane w okresie od 17 licpa do 19 sierpnia 2015 r. na reprezentatywnej próbie tysiąca firm.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.