Obniżenie wieku emerytalnego: Pierwsze emerytury wypłacone

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił już pierwsze emerytury dla osób, które uzyskały je w wyniku obniżenia wieku do nich uprawniającego – do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn – powiedziała prezes Zakładu prof. Gertruda Uścińska. Średnia emerytura kobiet to 1540 zł, a mężczyzn - 2800 zł.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Obniżenie wieku emerytalnego: Pierwsze emerytury wypłacone

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

9 paź 2017 6:17


W piątek 6 października ZUS wysłał pieniądze do pierwszych blisko 4,6 tys. osób, które złożyły wnioski o emeryturę we wrześniu - powiedziała w wywiadzie dla PAP prezes Zakładu. Od 1 września, gdy pierwsi zainteresowani zaczęli składać wnioski, wszyscy pracownicy ZUS obsłużyli już 1,1 mln osób i przyjęli 340 tys. wniosków, w tym 224 tys. z tytułu obniżenia wieku - podała.

ZUS wydał do tej pory 48,5 tys. decyzji emerytalnych. 6,6 tys. z nich dotyczy wypłat zaliczkowych dla osób, które muszą jeszcze uzupełnić wymagane dokumenty, m.in. niezbędne do ustalenia kapitału początkowego. Spośród wszystkich decyzji 42,4 tys. zostało skierowanych do wypłaty.

Średnia emerytura kobiet, którym Zakład wydał już decyzję, to 1540 zł, a mężczyzn - 2800 zł.

Wśród osób, które w najbliższym czasie dostaną pierwsze wypłaty emerytury, kobiety stanowiły 55 proc., a mężczyźni - 45 proc. Z kolei 30 tys. osób w swoich wnioskach podało numer konta, pozostałym 18 tys. pieniądze przyniesie listonosz. 614 osobom świadczenia przyznano, ale od razu zawieszono z uwagi na to, że nie rozwiązali stosunku pracy, czyli kontynuują zatrudnienie.

Kolejne transze przelewów z ZUS dla nowych świadczeniobiorców przewidziano 9, 11 i 13 października.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.