Obawy rektorów o pieniądze na wypłaty dla nauczycieli

0 0
Obawy rektorów o pieniądze na wypłaty dla nauczycieli

Rektorzy będą gromadzić pieniądze uzyskane ze źródeł pozabudżetowych i nie rozliczać ich w cyklu rocznym. Obawiają się, że zostaną pozbawieni dotacji na płace nauczycieli, którzy uczą na studiach niestacjonarnych - pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego chce, aby przychody szkół wyższych zostały wyłączone spod rygorów ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. nr 157, poz. 1240 z późn. zm.). O taką zmianę resort walczy już od kilku lat. Nie chce jednak się zgodzić na nią minister finansów.

Dlatego w nowym projekcie założeń do nowelizacji ustawy prawo o szkolnictwie wyższym, resort nauki zaproponował, że wskaże konkretny katalog wpływów, które miałyby zostać wyłączone - informuje DGP.

Pod ustawę o finansach publicznych nie będą podlegały m.in. odpłatności za świadczone usługi edukacyjne, kształcenie na studiach niestacjonarnych, postępowanie związane z przyjęciem na studia, wydanie dyplomu, usługi badawcze i specjalistyczne. Resort nauki chce też wydzielić przychody z działalności gospodarczej oraz przekazane na rzecz uczelni darowizny.

- Dzięki temu zyskamy możliwość dysponowania środkami, które pochodzą spoza budżetu państwa - przekonuje w rozmowie z dziennikiem prof. Bogusław Fiedor, przewodniczący komisji do spraw ekonomicznych Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.