Nowela ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Sejm na finiszu prac

Doprecyzowanie zasad wyliczania kapitału początkowego oraz wysokości świadczenia emerytalnego - przewiduje projekt noweli autorstwa SLD, którym zajmie się Sejm na rozpoczynającym się we wtorek (3 marca) posiedzeniu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nowela ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Sejm na finiszu prac

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/Rynek Zdrowia

3 mar 2015 11:41


Z harmonogramu bieżącego posiedzenia Sejmu wynika, że we wtorek po południu odbędzie się drugie czytanie tego projektu. Wcześniej - od lipca 2014 r. - prace nad nim toczyły się w podkomisji nadzwyczajnej, powołanej specjalnie do rozpatrzenia tej inicjatywy, a wyniki tych prac dwa tygodnie temu zaakceptowała sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny.

Kosztowna zmiana do kosza

Przewodnicząca podkomisji Anna Bańkowska (SLD) podsumowując wielomiesięczne prace nad dokumentem wskazała, że zdecydowała się na usunięcie z niego najważniejszej i najbardziej kosztowanej zmiany.

Chodziło o zwiększenie o 25 proc. podstawy obliczenia emerytury dla osób urodzonych po 1948 r., którzy mają 25 lat okresu składkowego i nie korzystały ze świadczeń do przejścia na emeryturę.

- Moim zdaniem do zmiany tej Sejm powinien powrócić, ale niekoniecznie w tym trybie. Zmiana ta dotyczy ważnego problemu - po styczniu 1999 r. na konta ubezpieczonych wpływają tylko i wyłącznie składki emerytalne. Do stycznia 1999 r. wszystkie składki społeczne wpływały na wymiar emerytury. To rozwiązanie jest bardzo niekorzystne, stąd „emerytury po nowemu” są niskie - mówiła Bańkowska podczas obrad komisji polityki społecznej i rodziny, która odbyła się przed dwoma tygodniami.

- Zmiana ta jest bardzo ważna systemowo, ale bardzo kosztowna, dlatego, aby nie unicestwiać reszty projektu, który przynosi efekty pozytywne, wycofałam tę zmianę - tłumaczyła swoją decyzję.

Zmiana zasad

Projekt Sojuszu zakłada jednak pięć innych zmian w ustawie o emeryturach i rentach z FUS, które podczas uchwalania przepisów z 1998 r. umknęły ustawodawcy.

Przewiduje on m.in. wyliczanie emerytur w zależności od przeciętnej długości życia po przejściu na emeryturę.

- Pierwsza zmiana dotyczy tablic dalszego trwania życia. Mamy dobry zapis, który wiąże przepisy dotyczące tablic dalszego trwania życia z celem, z ideą główną ustawy reformującej system ubezpieczeń, o której mówiło się, że będzie zbierać się profity za dłuższą pracę powyżej wieku emerytalnego - mówiła dwa tygodnie temu Bańkowska.

Posłowie zaproponowali też, by umożliwić osobie przechodzącej na emeryturę wybranie, czy do wyliczania emerytury uwzględniać tablice z dnia osiągnięcia wieku emerytalnego bądź z daty przyznania świadczenia.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!
FUS

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.